Plamienie implantacyjne pojawia się w terminie spodziewanej miesiączki. Różni się od niej tym, że jest dużo mniej obfite – czasem to może być tylko kilka kropli krwi. Jeśli staraliście się o dziecko to gratulacje – najprawdopodobniej właśnie zaszłaś w ciążę.
Czym jest plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne, zwane inaczej krwawieniem implantacyjnym, występuje u około 30 procent kobiet. Uznawane jest za jeden z bardzo wczesnych objawów ciąży. Występuje w terminie spodziewanej miesiączki, ale jest od niej dużo mniej obfite.
Jego pojawienie się oznacza, że w organizmie doszło do zapłodnienia, a więc połączenia komórki jajowej z plemnikiem. Krwawienie wywołuje zarodek, zagnieżdżający się w macicy, który może uszkodzić jedno z delikatnych naczyń krwionośnych.
Kiedy występuje krwawienie implantacyjne?
Przyjmując, że kobieta ma regularne 28-dniowe cykle, do owulacji dochodzi między 12. a 16. dniem cyklu. W tym czasie, w okresie 2 dni przed owulacją i 3 dni po owulacji, może nastąpić zapłodnienie. Przyjmuje się, że kobieta jest płodna tylko w ciągu tych 5 dni w okresie okołoowulacyjnym (stąd nazwa „dni płodne”).
Następnie przez 7-10 dni komórka jajowa wędruje jajowodem w kierunku macicy. Do zagnieżdżenia w ściance macicy dochodzi najczęściej pomiędzy 7-10 dniem – właśnie wtedy występuje plamienie implantacyjne. Implantacja zarodka w macicy jest zwieńczeniem procesu zapłodnienia. Najczęściej w tym właśnie czasie kobieta powinna oczekiwać kolejnej miesiączki.
Ile trwa plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne może wystąpić jednorazowo, a może również trwać kilka dni. Czasem kobieta na wkładce higienicznej może zauważyć kilka kropli krwi, pochodzącej z uszkodzonej ścianki naczynia krwionośnego. Może też przez 2-3 dni obserwować brązowe plamienie – ten objaw również będzie oznaczał plamienie implantacyjne.
Jak wygląda plamienie implantacyjne?
Plamienie implantacyjne może mieć różny kolor: od bladoróżowego, po brązowy. Czasem wygląda jak śluz delikatnie podbarwiony krwią, innym razem jak krew (ale bez skrzepów), a czasem ma mocno brązowy kolor (jeśli u kobiety występuje niedobór progesteronu).
Krwawienie implantacyjne a okres
Plamienie implantacyjne nie jest miesiączką, ale może zostać mylnie uznane za okres. Zwłaszcza u kobiet, które mają krótkie i skąpe miesiączki – w takiej sytuacji nietrudno się pomylić. Jeśli jednak para stara się o dziecko, warto sprawdzić ten objaw, poczekać kilka dni i wykonać test ciążowy. Powinien on już pokazać dwie kreski (jedna z nich może być bledsza).
Jeśli test jest negatywny, a kobieta czuje, że w organizmie coś się dzieje, warto odczekać kilka dni i go powtórzyć. Można również udać się do przychodni i wykonać badanie beta hCG. Hormon ten pojawia się w organizmie w czasie ciąży. Jeśli badanie krwi pokaże podwyższony wynik beta hCG, oznacza to ciążę.
Czytaj też:
Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką
Czy plamienie implantacyjne boli?
Krwawieniu implantacyjnemu może towarzyszyć ból, przypominający ten miesiączkowy. Właśnie dlatego dość łatwo można plamienie implantacyjne pomylić z miesiączką. Najczęściej jest on jednak lżejszy i przypomina lekkie kłucie w jajnikach.
Plamienie implantacyjne a seks
W okresie występowania krwawienia implantacyjnego lepiej zachować wstrzemięźliwość seksualną. Warto w tym okresie obserwować swój organizm. Jeśli krwawienie ustąpi, należy zrobić test ciążowy/badanie beta hCG i zapisać się na wizytę do ginekologa. Jeśli trwa kilka dni, a krwawienie nie mija, warto od razu skonsultować się z lekarzem.
Czytaj też:
Termin porodu – poznaj sposoby wyznaczania daty rozwiązania