Regeneracja jest kluczowa nie tylko dla zawodowych sportowców, ale również osób trenujących amatorsko. Zapewne wielu amatorów ma na swoim koncie przykre doświadczenia z tzw. zakwasami, które dawały się we znaki szczególnie wówczas, gdy po raz pierwszy wykonywali ćwiczenia na określone partie mięśnie. Co zrobić, by mięsnie szybko się regenerowały? Jak uniknąć zakwasów? Podpowiadamy siedem wskazówek.
Skup się na rozgrzewce
Część ekspertów twierdzi, że regeneracja rozpoczyna się jeszcze przed treningiem. Oznacza to, że odpowiednia rozgrzewka jest kluczowa w kontekście tego, jak będziemy czuć się po ćwiczeniach. Ważne, by przygotować organizm do ruchów, które będzie powtarzał w trakcie treningu. Warto postawić na rozciąganie i skupić się na tych mięśniach, które będą obciążane w czasie sesji.
Rozgrzewka nie tylko przed
Nawet kilkuminutowe rozciąganie po rozgrzewce może przyspieszyć regenerację mięśni. Warto skupić się wówczas na tricepsie, mięśniach czworogłowych czy ścięgnach podkolanowych, rozciągając się i przez kilkanaście minut zostając w określonej pozycji.
Pamiętaj o piciu
Ważną rolę w regeneracji organizmu pełni nawodnienie, przy którym warto postawić na regularność. Pij nie tylko w trakcie treningu, ale również przed i po. Dobrym rozwiązaniem będzie sięgnięcie też po wodę kokosową, która jest bogata w elektrolity i pomaga w regeneracji.
Wyśpij się
Sen odgrywa kluczową rolę w życiu sportowca, o czym wiedzą zawodowcy. Odpowiednia długość snu wpływa korzystnie na regeneracją mięśni, a także na zdrowie psychiczne. Warto wypracować sobie nawyk zasypiania i budzenia się o tej porze, unikając wieczorami długiego przesiadywania przed komputerem.
Jedz dobrze
Walka o wymarzoną sylwetkę i dobrą formę to nie tylko regularny trening, ale również dieta. Układając sobie jadłospis warto skupić się na białku, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu i regenerowaniu mięśni. Po ćwiczeniach sięgnij po jogurt, batonik proteinowy czy odżywkę wymieszaną z mlekiem.
Kup roller
Warto urozmaicić sobie potreningowe rozciąganie, inwestując w roller, czyli innymi słowy wałek piankowy. Rolowanie określonych partii mięśni pomoże zniwelować ich zmęczenie, złagodzi napięcie i poprawi nasz zakres ruchu.
Ogranicz alkohol
Niektóre badania wskazują, że picie alkoholu może spowalniać regenerację mięśni. Wyskokowe trunki wypłukują witaminy oraz sole mineralne, przez co nawet suplementacja może nie zniwelować ich negatywnego działania.Czytaj też:
Najczęstsze błędy popełniane podczas ćwiczeń. Sprawdź, jak ich uniknąć