Nie ma wątpliwości, że nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe. W przypadku szczepień przeciwko COVID-19 sięganie po wysokoprocentowe trunki może być szczególnie niewskazane i osłabiać działanie naszego układu odporności.
Kwestia tego, jak długo powinna trwać abstynencja w czasie masowych szczepień na koronawirusa, wzbudza jednak sporo kontrowersji, bo nadal brakuje dokładnych badań naukowych, które mogłyby precyzyjnie określić, jaki wpływ na skuteczność szczepionek na SARS-CoV-2 ma alkohol (część ekspertów uważa, że stan upojenia może sprzyjać zakrzepicy).
Szczepienia przeciwko COVID-19 a alkohol. Jak długo powinna trwać abstynencja?
W zależności od rodzaju preparatu eksperci wyznaczali odmienny czas, w którym zalecano powstrzymanie się od picia alkoholu.
- Rekordzistami pod tym względem byli Rosjanie (w przypadku szczepionki Sputnik V początkowo mówiło się nawet o 56 dniach / 8 tygodniach abstynencji).
- W USA zaś władze niektórych stanów w ramach promocji szczepień oferowały chętnym... piwo.
- Jedna z brytyjskich organizacji zajmujących się walką z alkoholizmem wskazywała zaś, by osoby, które chcą się zaszczepić, unikały alkoholu 2 dni przed szczepieniem i około 2 tygodni po przyjęciu każdej dawki szczepionki.
Nowe rekomendacje dotyczące unikania alkoholu przed i po szczepieniu przeciw COVID-19 wydano niedawno we Włoszech. Co proponują eksperci?
Jak długo unikać alkoholu przed i po szczepieniu przeciwko COVID-19? Nowe zalecenia
Prezes włoskiego stowarzyszenia walczącego z problemami alkoholowymi Gianni Testino ogłosił, że okres abstynencji dla osób szczepiących się przeciwko COVID-19 powinien wynosić 30 dni. Według ustaleń specjalistów współpracujących z tą organizacją:
„Alkoholu powinno się unikać 15 dni przed i 15 dni po przyjęciu każdej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi”.
We Włoszech spore zamieszanie wywołała informacja o tym, że w jednym z punktów szczepień na Sycylii chętnym oferowano piwo. Według ekspertów zaszczepieni lub chcący się zaszczepić najlepiej powinni całkowicie unikać alkoholu, a dopuszczalne jest spożywanie jedynie minimalnych ilości lekkich trunków (m.in. 250 ml piwa lub 100 ml wina).
Zawsze warto pamiętać o tym, by zachować zdrowy rozsądek i unikać przesady – tylko wtedy tradycyjne toasty za nasze zdrowie będą mieć sens...
Czytaj też:
Ten nałóg może skrócić życie o 28 lat. Czy wiesz o którym mowa?