Przepuklina to schorzenie, które dotyczy zarówno dzieci i dorosłych. W przypadku przepukliny pępkowej dotyczy ona okolic pierścienia pępkowego i najczęściej polega na przemieszczaniu się fragmentów narządów jamy brzusznej pod skórę. Co trzeba o tym wiedzieć?
Czym jest schorzenie?
Przepuklina pępkowa to część przepukliny brzusznej, tylko skupionej w okolicach pępka. Jak każda przepuklina, składa się z wrót, kanału, przez który przedostają się fragmenty narządów jamy brzusznej oraz worka.
Worek powoduje powstanie w okolicy pępka miękkiego guzka, do którego mogą trafiać fragmenty jelit lub zawartość żołądka. Jest to stan wymagają pilnej pomocy lekarskiej i hospitalizacji. Nieleczona przepuklina może zagrażać życiu.
Przepuklina u niemowląt
Przepuklina pępkowa bardzo często dotyczy noworodków i niemowląt. Spowodowana jest nieprawidłowym gojeniem się kikuta pępowiny. Gdy pępek nie zarasta, może powstać w jego okolicy nieszczelność i ubytek, który sprzyja powstawaniu pępowiny. W takiej sytuacji fragmenty otrzewnej oraz jelita przemieszczają się, tworząc miękki guzek.
U małych dzieci najczęściej przepuklina ustępuje samoistnie. Powinno stać się to w 1. roku życia dziecka. Gdy tak się nie dzieje, przepuklina powiększa się, a dziecko ma problemy z zaparciami, jest płaczliwe i skarży się na ból, trzeba szybko udać się do szpitala. Niedrożność jelit to stan zagrażający życiu, który wymaga pilnej operacji.
Schorzenie u osób dorosłych
Taka przepuklina może jednak powstać również u osób dorosłych, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej spowodowana jest zbyt wysokim ciśnieniem w jamie brzusznej, które osłabia mięśnie brzucha i w konsekwencji prowadzi do powstania przepukliny.
Wysokie ciśnienie może być objawem towarzyszącym przewlekłemu kaszlowi, zaparciom, guzom czy otyłości, ale może być też spowodowane nadmiernym rozciągnięciem mięśni po ciążach. Przepuklina pępkowa często pojawia się u kobiet, które mają za sobą wiele porodów.
Jak rozpoznać schorzenie?
Przepuklinę łatwo rozpoznać po wypukłości w okolicy pępka, która u zdrowej osoby nie występuje. Może jej towarzyszyć ból brzucha, nudności, wymioty, zgaga, zaparcia. Dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów i jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem.
Lekarz rodzinny lub pediatra dokonują badania fizykalnego, a następnie zlecają wykonanie USG, które pokazuje dokładny rozmiar przepukliny. Pozwala również ocenić stan uszkodzenia mięśni. Dopiero po tym badaniu pacjent kierowany jest do szpitala.
Leczenie
Gdy przepuklina nie zniknie, konieczne jest leczenie operacyjne zwane hernioplastyką. Może być ono wykonane w sposób otwarty lub laparoskopowy. Ta druga metoda skraca czas rekonwalescencji pacjenta i pozwala szybciej wrócić do zdrowia.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa kilkadziesiąt minut. Lekarz cofa z worka przepuklinowego wszystkie elementy jamy brzusznej, które nie powinny się tam znajdować. Chirurg mocuje również siatkę pod otrzewną, która zapobiega ponownemu powstaniu przepukliny.
Po operacji konieczne jest prowadzenie oszczędzającego trybu życia, unikanie wysiłku, niedźwiganie ciężkich przedmiotów. Należy również przestrzegać diety, odżywiać się w sposób lekkostrawny, pić dużo płynów i przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich dotyczących pielęgnacji rany. To pomaga wrócić do zdrowia i uniknąć powikłań związanych z powstawaniem zrostów czy zakażeń w okolicach pooperacyjnych.
Czytaj też:
Przepuklina kręgosłupa – choroba pracowników biurowych? Przyczyny, leczenieCzytaj też:
Naturalne produkty na nadkwasotę żołądkaCzytaj też:
Majeranek na trawienie, katar i kaszel. Poznaj właściwości zioła