Nadkwasota to nieprzyjemna dolegliwość układu trawiennego, która powoduje duży dyskomfort. Objawia się bowiem mocnym bólem brzucha w jego górnej części, szczególnie w nocy lub nad ranem. Powoduje także zgagę oraz uczucie wypełniania i ciężkości na żołądku.
Przyczyny nadkwasoty żołądka
Przyczyn tego zjawiska może być wiele, a najczęstsze to nieprawidłowe łączenie produktów (kwasowe z zasadowymi), długa przerwa między posiłkami, regularne spożywanie zbyt dużej ilości pikantnych potraw i herbaty lub kawy. Przyczyniają się do niego również nerwy, niektóre leki, a nawet żucie gumy.
Produkty do jedzenia polecane na nadkwasotę
Istnieje kilka produktów spożywczych, które pomagają wyeliminować nadkwasotę. Specjaliści wymieniają tu przede wszystkim banany, które są naturalnym środkiem zobojętniającym kwas. Gdy poczujesz dyskomfort i zgagę, banan będzie najlepszą przekąską. Nie przesadzaj jednak z ilością, ponieważ ma dużo naturalnego cukru.
Kolejnym ważnym produktem jest bazylia. Liście bazylii mają właściwości łagodzące, które zapewniają natychmiastową ulgę w kwasowości. Aby odczuć ulgę, żuj świeży listek bazylii, lub wypij prosty napar z przegotowanych kilku listków bazylii. Pij, aż poczujesz się lepiej. Inną ważną przyprawą jest kardamon – stymuluje trawienie i pomaga łagodzić skurcze żołądka poprzez łagodzenie wewnętrznej wyściółki żołądka. Pomaga to odeprzeć złe skutki nadmiaru kwasu wytwarzanego w żołądku.
Produkty do picia polecane na nadkwasotę żołądka
Jeśli nie masz nietolerancji laktozy, wypróbuj po prostu zimne mleko. Picie tego napoju może pomóc ustabilizować soki żołądkowe. Ponieważ jest bogaty w wapń, zapobiega również gromadzeniu się nadmiaru kwasu w żołądku. Jest to zatem jeden z najprostszych sposobów na atak kwasowości. Kiedy w lodówce została ci tylko maślanka, również nic straconego.
Maślanka zawiera kwas mlekowy, który pomaga regulować kwasowość żołądka. Po zjedzeniu ciężkiego lub pikantnego posiłku możesz wypić szklankę maślanki, aby poczuć się lepiej. Podobnie zadziała woda kokosowa, która pomaga zmienić pH organizmu z kwaśnego na zasadowe, jednocześnie chroniąc żołądek przed szkodliwymi skutkami dalszej produkcji kwasu.
Czytaj też:
Gastroskopia – co to jest. Jak przebiega badanie, jak się przygotować, jakie są wskazania?