Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego zostały ogłoszone nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca – poinformowało biuro prasowe Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Jedynym polskim współautorem tego dokumentu jest prof. Ewa Jankowska z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
"Jest to kluczowe opracowanie w obszarze kardiologii, które wywiera ogromny wpływ na praktykę kliniczną w obszarze opieki nad chorymi na niewydolność serca na całym świecie. To dokument, który zawiera zalecenia dla klinicystów, jak należy postępować z chorymi na niewydolność serca, w oparciu o dane naukowe i wyniki badań klinicznych" – zaznaczyła prof. Jankowska.
Prezentacja nowych zaleceń kardiologicznych
Autorzy komunikatu poinformowali, że w Polsce zalecenia zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas międzynarodowego forum ekspertów pt. "Nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca: jak wpłyną na praktykę kliniczną w Polsce?", które odbędzie się we wtorek na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Spotkanie będzie mieć formę hybrydową – stacjonarnie dla wykładowców, panelistów i zaproszonych komentatorów oraz w formie transmisji on-line dla pozostałych uczestników. W spotkaniu udział weźmie prof. Marco Metra, współprzewodniczący grupy ekspertów, która opracowała nowe europejskie zalecenia dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca, redaktor naczelny "European Journal of Heart Failure".
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Dyrektor Instytutu Chorób Serca USK prof. Piotr Ponikowski zaznaczył, że "istnieje pilna potrzeba, aby w grupie kluczowych ekspertów z zakresu niewydolności serca w Polsce przedstawić i przedyskutować nowe zalecenia oraz określić sposoby ich rozpowszechniania w środowisku kardiologicznym i medycznym, oraz wdrażania ich do codziennej praktyki klinicznej".
"Jednocześnie tego samego dnia odbędzie się Międzynarodowe Forum Eksperckie, którego celem jest prezentacja i omówienie najnowszych zaleceń dotyczące diagnostyki i leczenia chorych na niewydolność serca w gronie ekspertów krajów Europy Środkowej, Centralnej, Wschodniej i krajów bałtyckich" – czytamy w komunikacie.
Ruszyła Akademia Niewydolności Serca
"Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska kardiologów, kardiochirurgów i współpracujących z nimi lekarzy innych specjalności zdecydowaliśmy się powołać Akademię Niewydolności Serca. W ramach Akademii będziemy inicjować i realizować projekty edukacyjne w obszarze niewydolności serca, szukać optymalnych rozwiązań do wdrażania europejskich i światowych zaleceń towarzystw kardiologicznych do codziennej praktyki klinicznej oraz monitorować skuteczności tych działań" – zaznaczył prof. Piotr Ponikowski.
Wydarzenie jest realizowane w ramach Akademii Niewydolności Serca, inicjatywy Instytutu Chorób Serca. Patronat nad nim objął Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.
Czytaj też:
Kardiolog: Niewidzialna epidemia niewydolności serca w dobie pandemii COVID-19