Regeneracja po zawale serca już niebawem może przejść prawdziwą rewolucję. Naukowcom udało się stworzyć z komórek pacjenta specjalny plaster, umożliwiający „naprawę” mięśnia sercowego. Uwalnia również substancje chemiczne, które naprawiają i regenerują istniejące komórki serca.
Eksperci z Imperial College London podczas konferencji British Cardiovascular Society zapewniali, że eksperymenty na królikach dały pozytywne rezultaty i w przeciągu dwóch lat planują rozpoczęcie badań klinicznych z udziałem ludzi.
Zawał może prowadzić do niewydolności serca
Zawał serca ma miejsce, gdy zatkana tętnica blokuje przepływ krwi do mięśnia sercowego, pozbawiając go tlenu i składników odżywczych. Może to doprowadzić do zmniejszenia zdolności serca do pompowania krwi i prowadzić do nieuleczalnej niewydolności serca.
Naukowcy mają nadzieję, że za jakiś czas takie „szyte na miarę plastry”, wyhodowane z komórek pacjenta mogłyby stanowić jeden ze standardów leczenia. Niewydolność serca znacznie utrudnia bowiem życie, sprawiając, że wykonywanie nawet najprostszych czynności jest wyjątkowo męczące.
Czytaj też:
Niewydolność serca ma konsekwencje zdrowotne, społeczne, ekonomiczne