Na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Advanced Science” po raz pierwszy opisano wyjątkowe właściwości wirusa CPMV, który może pomóc m.in. osobom cierpiącym z powodu przerzutów spowodowanych rakiem płuc, a także chorym na raka piersi lub czerniaka.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego opracowano metodę, która dzięki zmodyfikowanemu genetycznie wirusowi CPMV może sprawdzać się nawet w przypadku bardzo agresywnych rodzajów raka i zapobiega powodowanym przez nich zmianom w organizmie. Najlepsze efekty może przynieść jednak pacjentom onkologicznym, u których istnieje ryzyko, że wcześniej wyleczony nowotwór, po raz kolejny może dać o sobie znać.
CPMV – wirus, który niszczy nowotwory?
U osób chorych na raka przerzuty nowotworowe najczęściej pojawiają się w płucach, gdzie bardzo trudno je zwalczyć. Dzięki pochodzącemu od roślin strączkowych wirusowi CMPV można sprawić, by po zmodyfikowaniu go łączył się z białkiem, którego nadmiar sprzyja rozwojowi najbardziej agresywnych rodzajów raka i całkowicie blokował jego działanie.
W ten sposób można powstrzymać proces powstawania przerzutów nowotworowych. Na razie potwierdzono to tylko w badaniach na myszach laboratoryjnych, u których dzięki wirusowi CMPV udało się zarówno zapobiec zaatakowaniu płuc przez komórki rakowe, jak i ograniczyć ich wzrost także wtedy, gdy pojawiły się w tym organie. Na dodatek okazało się, że osobniki, u których zastosowano wirus CMPV, żyły znacznie dłużej niż rówieśnicy, czego naukowcy w ogóle się nie spodziewali.
„Każda zmiana w długości życia jest w tej sytuacji szczególnie uderzająca. Natomiast to, że udało się zapobiec przerzutom nowotworowym, jest jeszcze bardziej zadziwiające” – zapewnia Eric Chung z Centrum Nanoimmunoinżynierii University of California w San Diego, jeden ze współautor badań.
Naukowcy teraz chcą się skupić na tym, by na kolejnych etapach eksperymentów potwierdzić podobny efekt wśród ludzi.
Czytaj też:
Szef Porozumienia Rezydentów Wojciech Szaraniec dla „Wprost”: Najpierw były oklaski, teraz jest publiczne obrażanie nasCzytaj też:
11 rakotwórczych produktów spożywczych, które jesz na co dzień