Na siłowni zwykle nie jesteś sam. To oznacza, że nie możesz myśleć jedynie o swoich potrzebach i komforcie, ale też o innych. Sprawdź, czego nie należy robić na siłowni. Przestrzeganie tych zasad świadczy także o twojej kulturze.
Tych 7 rzeczy nie rób na siłowni
Hałasowanie
Staraj się odkładać hantle czy sztangi tak, aby cała siłownia nie musiała słyszeć, że kończysz ćwiczenie. Nie da się do końca uniknąć w takich miejscach charakterystycznego brzęku, ale można ten hałas zminimalizować. To samo dotyczy głośnych rozmów.
Zostawianie zapoconych urządzeń
Ręcznik to obowiązkowe wyposażenie ćwiczącego. Zawsze ściel go tam, gdzie gołe ciało styka się z urządzeniem do ćwiczeń. Po skończonej serii zdezynfekuj przyrząd.
Bycie zbyt towarzystkim
Nie szukaj interakcji z innymi na siłę. Siłownia to miejsce ciężkiej pracy nad sobą i nie każdy ma ochotę na towarzyskie pogawędki.
Siadanie bez celu na urządzeniach
Nie ćwiczysz? Nie zajmuj bez sensu urządzeń, traktując je jak ławeczki do odpoczynku.
Nie rozmawiaj przez telefon
To tak samo irytujące, jak głośne rozmowy. Jeśli musisz mieć telefon przy sobie w trakcie treningu, to aby go odebrać, wyjdź poza salę.
Robienie bałaganu
Zawsze odkładaj wszystkie przyrządy (np. hantle, sztangi, gumy itp) tam, skąd je wziąłeś.
Jedzenie na siłowni
Posiłek regeneracyjny po ciężkim treningu to rzecz konieczna. Ale nie konsumuj w sali do ćwiczeń. Tu jest miejsce na łyk wody, izotonika lub koktajlu, ale nie spożywanie posiłku. To mało eleganckie, poza tym zapach i widok jedzenia może rozpraszać innych ćwiczących.
Dlaczego warto chodzić na siłownię?
Korzyści z ćwiczeń na siłowni jest wiele, tym bardziej że korzystając z dostępnych urządzeń, możesz wzmacniać dowolną część ciała. Trening siłowy nie tylko wzmacnia i rozbudowuje mięśnie, ale też kształtuje sylwetkę, podnosi ogólną sprawność i pozwala redukować stres i napięcie. Trening na siłowni może być doskonałym uzupełnieniem dla osób, które trenują inne sporty, ale jednocześnie powinny wzmacniać sylwetkę. Siłowni nie powinni omijać biegacze, tancerze czy rowerzyści.
Jak ćwiczyć na siłowni?
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z chodzeniem na siłownię, skorzystaj z pomocy trenera lub kogoś bardziej doświadczonego, który pomoże dobrać ci ćwiczenia odpowiednie do twoich możliwości i potrzeb. Najczęstszy błąd początkujących, to branie zbyt dużych obciążeń. To najprostsza droga do kontuzji i zniechęcenia się do regularnych ćwiczeń. Czasem mniej, znaczy więcej i ta zasada też tu obowiązuje. To nie są zawody na to, kto poderwie cięższą sztangę.
Aby trening siłowy przyniósł efekty i zakończył się kontuzją, nie zapominaj o obowiązkowej rozgrzewce przed treningiem i rozciąganiu po zakończeniu sesji ćwiczeń siłowych. Jeśli intensywnie i regularnie ćwiczysz na siłowni, rozważ także wizyty u fizjoterapeuty, który podpowie jak prawidłowo regenerować mięśnie (i włączyć do treningowej rutyny chociażby rolowanie mięśni).
Czytaj też:
Na czym polegają ćwiczenia z gumą i co daje taka aktywność?