Pęcherzyk żółciowy, popularnie nazywany woreczkiem żółciowym, magazynuje żółć wyprodukowaną w wątrobie, potrzebną do trawienia tłuszczów. Podczas posiłków jest ona transportowana przewodami żółciowymi z woreczka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. Skutkiem zastoju żółci w drogach żółciowych jest cholestaza.
Co to jest cholestaza?
Cholestazą nazywamy stan, w którym przepływ żółci przez drogi żółciowe do światła jelita zostaje zablokowany. Najczęstszą przyczyną cholestazy jest kamica pęcherzyka żółciowego. Ale bywa nią również m.in.: rak dróg żółciowych, rak pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie wątroby, ostre zapalenie dróg żółciowych i mukowiscydoza. Badania wskazują, że na większe ryzyko wystąpienia cholestazy narażone są kobiety w ciąży, z kamicą pęcherzyka żółciowego.
Przyjmowanie niektórych leków a ryzyko wystąpienia cholestazy
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia cholestazy jest przyjmowanie niektórych leków. Należą do nich antybiotyki (erytromycyny, penicyliny, cefalosporyn, flurochinolonów), dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne i antydepresanty.
Objawy cholestazy
Do charakterystycznych objawów towarzyszących cholestazie należą nie tylko wymienione już objawy kolki po prawej stronie brzucha, ale również:
- żółtaczka,
- zażółcenie śluzówki ust i oczu,
- silny świąd skóry,
- gorączka.
Jakie badania potwierdzają cholestazę?
Pierwszym badaniem, które lekarze zalecają pacjentom z objawami cholestazy jest USG jamy brzusznej. Pozwala ono ocenić drogi żółciowe pod kątem obecności w nich złogów żółci. Konieczne jest również wykonanie badań laboratoryjnych, w tym morfologii krwi oraz oznaczenie poziomu enzymów wątrobowych (ALT, AST, ALP, GGT).
Jak przebiega leczenie cholestazy?
W razie wystąpienia objawów cholestazy pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Zadecyduje on o tym, jakie badania wykonać i jak ma przebiegać leczenie. Leczenie ostrej cholestazy wymaga najczęściej przewiezienia chorego na oddział szpitalny.
Czytaj też:
Ten objaw może świadczyć o chorej wątrobie. Zobacz, kiedy zrobić to proste badanieCzytaj też:
Rak pęcherzyka żółciowego – przyczyny, objawy i leczenie chirurgiczne