Picie alkoholu (niezależnie od wieku) budzi wiele kontrowersji. Niektórzy są zdania, że niewielka ilość alkoholu pita sporadycznie może pozytywnie wpływać na pracę układu krwionośnego. Inni są zdania, że każda ilość alkoholu źle wpływa np. w funkcjonowanie mózgu czy wątroby. Oczywiście, nie brakuje badań potwierdzających i negujących obie teorie, więc naukowcy wciąż szukają odpowiedzi na pytanie – jak to właściwie jest z tym alkoholem? A może sekret tkwi w wieku, w jakim sięgamy po alkohol?
Czy picie alkoholu w starszym wieku przedłuża życie?
Wyniki nowego, zakrojonego na szeroką skalę badania rzucają nowe światło na to nurtujące zagadnienie. Badanie HRS jest „jednym z największych i najbardziej rygorystycznych” badań dotyczących spożycia alkoholu i ryzyka śmierci w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy wzięłi pod lupę 16 lat trwania obserwacji.
W nowym raporcie przeanalizowano dane pochodzące od prawie 8 000 starszych osób dorosłych, tj. osób urodzonych w latach 1931–1941, które przystąpiły do badania w 1992 roku.
Od tego roku naukowcy gromadzili informacje na temat nawyków związanych z piciem uczestników i przeprowadzali z nimi rozmowy dwa razy w roku od 1998 do 2014 roku. Naukowcy podzielili uczestników według następujących kategorii:
-
abstynenci od zawsze (12 napojów alkoholowych w życiu),
-
abstynenci obecni (pili w przeszłości, ale nie w czasie badań),
-
osoby pijące intensywnie (4 lub więcej napojów w ciągu dnia dla kobiet i 5 lub więcej napojów w ciągu dnia dla mężczyzn),
-
osoby pijące umiarkowanie (1-2 napoje dla kobiet, 1-3 napoje dla mężczyzn, 1 lub więcej dni w tygodniu osoby nie piły),
-
osoby pijące okazjonalnie (rzadziej niż 1 dzień w tygodniu, nieduże ilości).
Analiza wykazała, że osoby pijące umiarkowanie i okazjonalnie miały niższy wskaźnik zgonów niż osoby, które nie przyjmowały alkoholu. Obecni abstynenci mieli najwyższe wskaźniki śmiertelności. Jednak naukowcy wyjaśniają, że może to wynikać z odwrotnej przyczynowości – to znaczy, że ludzie przestali pić, gdy ich zdrowie się pogorszyło. Autorzy raportu ostrzegają, że ludzie powinni interpretować wyniki z ostrożnością.
Wyniki pojawiają się w czasopiśmie Alcoholism: Clinical & Experimental Research.