Umiejętność poprawnego pomiaru ciśnienia krwi w domowym zaciszu jest bardzo ważna. Dziś, gdy mamy inteligentne urządzenia, często cała procedura ogranicza się do założenia mankietu na ramię lub ciśnieniomierza na nadgarstek i naciśnięcia jednego przycisku. Mimo to wiele osób popełnia błędy. Złe wyniki mogą być powodem niepotrzebnego przyjęcia leków lub zmiany dawki leków przez lekarza prowadzącego. Co oczywiście także jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, mierząc ciśnienie, postarajmy się nie popełniać tych popularnych błędów.
Błędy podczas mierzenia ciśnienia krwi
Skorzystaj z toalety
Pełny pęcherz może dodać 10 do 15 punktów do odczytu ciśnienia krwi. Dlatego też przed dokonaniem pomiaru warto skorzystać z toalety.
Znajdź podparcie
Słabe podparcie stóp lub pleców podczas siedzenia może podnieść ciśnienie krwi o 6 do 10 punktów. Powinieneś usiąść na krześle z opartymi plecami i stopami płasko na podłodze lub podnóżku.
Nie krzyżuj nóg
Skrzyżowanie nóg może dodać od 2 do 8 punktów do wyniku. Tak jak wspomniano wyżej - postaw stopy na podłodze, równolegle do kolan.
Oprzyj rękę
Jeśli twoje ramię wisi w powietrzu lub musisz je przytrzymać podczas pomiaru, wartości ciśnienia krwi mogą być o 10 punktów wyższe niż rzeczywista wartość. Twoje ramię powinno znajdować się na krześle lub blacie, aby mankiet do pomiaru ciśnienia krwi znajdował się na wysokości serca.
Odsłoń ramię
Umieszczenie mankietu na ubraniu może dodać od 5 do 50 punktów do odczytu. Mankiet powinien być na gołym ramieniu. Podobnie w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego: odsłoń skórę i zdejmij zegarek.
Nie gadaj
Rozmowa w trakcie pomiaru może dodać nawet 10 punktów. Pozostań w ciszy i milczeniu podczas mierzenia ciśnienia krwi. To dosłownie chwila, wytrzymasz.
Nie ruszaj się
Ręka powinna spoczywać nieruchomo. Nie ruszaj się, nie przebieraj nogami. Ważne jest nawet to, byś nie ruszał palcami dłoni.Czytaj też:
Ekspert: Za parę lat mierzenie glikemii za pomocą glukometru to będzie obciach