Ból gardła zwykle pojawia się bez wcześniejszego ostrzeżenia. Nagle zaczynamy czuć suchość w gardle i pojawia się uczucie pieczenia. Dolegliwości te są następstwem działania drobnoustrojów, które powodują stan zapalny. Jest on najczyściej wynikiem zakażeń wirusowych, jednak mogą się też zdarzyć bakteryjne i grzybicze zakażenia gardła.
Co na ból gardła?
Udając się do apteki, możemy wybierać spośród różnych preparatów na gardło o odmiennym działaniu. Wyróżniamy, m.in.:
-
leki na gardło o działaniu bakteriobójczym,
-
leki o działaniu przeciwwirusowym,
-
leki o działaniu przeciwgrzybiczym,
-
leki będące połączeniem kilku różnych substancji odkażających i zwalczających chorobotwórcze drobnoustroje,
-
leki na gardło hamujące nieprzyjemne pieczenie i drapanie, które powoduje kaszel,
- leki nawilżające i regenerujące śluzówkę.
Zawierają one różne substancje czynne, które mają przynieść szybką ulgę w bólu i zredukować stan zapalny. Co więcej, możemy też skorzystać z ziół na gardło np. preparatów do płukania gardła, a także naturalnych sposobów na infekcje, np. łagodzenia bólu gardła miodem.
Skuteczne tabletki na gardło
Skuteczny lek na gardło powinien być przede wszystkim dobrany do naszych indywidualnych potrzeb i rodzaju drobnoustrojów, które zaatakowały nasz organizm, ale nie jesteśmy w stanie stwierdzić bez wykonywania dokładnych badań, z jaką infekcją mamy do czynienia. Przyjmuje się, że bakterie powodują zapalenie gardła, które przebiega z wysoką gorączką; w przypadku zakażeń wirusowych najczyściej występuje jedynie stan podgorączkowy.
Skuteczne leki na gardło, niezależnie od tego, w jakiej są postaci, powinny zawierać substancje o działaniu łagodzącym i nawilżającym podrażnioną śluzówkę. Mogą to być wyciągi roślinne np. z lipy, czarnego bzu, korzenia prawoślazu, szałwii, aloesu oraz tymianku i porostu islandzkiego. Pozytywnie na podrażnioną śluzówkę wpływa także miód, który często występuje w składzie tabletek do ssania, jednak w tym przypadku, lepiej postawić na tradycyjne metody i zjeść łyżeczkę miodu, który zadziała wówczas znacznie efektywniej.
Niezbędnym składnikiem preparatów na gardło są też substancje o działaniu przeciwwirusowym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, które pomagają zlikwidować przyczynę dolegliwości, czyli drobnoustroje.
Przeciwbólowe tabletki na gardło
Aby szybciej uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, warto stosować preparaty na gardło o działaniu przeciwbólowym, które najczyściej występują pod postacią tabletek oraz sprayów. W ich składzie powinien się znaleźć m.in. flurbiprofen, chlorchinaldol, salicylan choliny lub chlorheksydyna. Pozwalają one szybko zredukować ostry ból gardła poprzez swoje działanie znieczulające. W naturalny sposób też możemy znieczulić bolące gardło, płucząc je naparem z goździków, imbiru oraz tymianku.
Podsumowując, dobre specyfiki na ból gardła powinny zawierać składniki o działaniu odkażającym nawilżającym podrażnioną śluzówkę, redukującym stan zapalny oraz przeciwbólowym. Warto pamiętać, że nie każdy z dostępnych w aptekach leków na gardło może być stosowany np. przez osoby chore na cukrzycę, kobiety ciężarne i karmiące piersią oraz małe dzieci. Na pewno dobrym wyborem będą preparaty zawierające wyciągi z roślin i ziół, które powlekają śluzówkę warstwą ochronną, izolując ją od czynników drażniących np. spływającego po tylnej ścianie gardła kataru oraz przyśpieszając regenerację. Są one niezastąpione podczas odczuwania drapania w gardle, które powoduje suchy kaszel.
Warto sięgać po specyfiki na gardło, które nie mają w składzie sztucznych barwników oraz aromatów, bo mogą one nasilać objawy infekcji i sprzyjać przedłużaniu się jej leczenia.
Czytaj też:
Niebezpieczne składniki w syropach na kaszel. Czy można podawać je dzieciom?