Prawdopodobnie słyszałeś o trójglicerydach podczas rutynowych badań krwi lub po badaniu cholesterolu. Ale czym one są i dlaczego warto na nie zwracać uwagę?
Poziomy trójglicerydów wskazują na ilość tłuszczu we krwi. Średni poziom dla dorosłych mężczyzn i kobiet po nocnym poście wynosi 125, przy optymalnym poziomie poniżej 100. Graniczny wysoki zakres wynosi od 150 do 199, a wysoki poziom wynosi 200 i więcej.
Kiedy wzrasta poziom trójglicerydów we krwi, ryzyko chorób serca i śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych również wzrasta. American Heart Association zauważa, że wyższe poziomy, szczególnie gdy masz również niski poziom HDL (lub „dobrego”) cholesterolu lub wysoki LDL (lub „zły”) cholesterolu, wiąże się z twardnieniem tętnic.
Jak w naturalny sposób obniżyć poziom trójglicerydów?
-
Według American Heart Association przejadanie się jest jedną z najczęstszych przyczyn wysokich trójglicerydów. dokonywania zdrowszych wyborów żywieniowych i ograniczania prostych węglowodanów takich jak biały chleb, makaron, ciasta, ciastka i wiele przekąsek pozytywnie wpłynie na poziom trójglicerydów.
-
Zacznij się ruszać! Jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie, jak obniżyć poziom trójglicerydów, jest spalanie większej ilości kalorii podczas ćwiczeń.
-
Według AHA alkohol może podnieść poziom trójglicerydów, jednocześnie przyczyniając się do wysokiego ciśnienia krwi, otyłości i zwiększonego ryzyka cukrzycy. Alkohol jest źródłem pustych kalorii i cukru – gdy ten nadmiar energii nie zostanie wykorzystany, może zacząć gromadzić się i gromadzić jako trójglicerydy we krwi.
-
Zadbaj o błonnik z warzyw i pełnego ziarna. Dieta niskowęglowodanowa obniża poziom trójglicerydów. Ale nie musisz całkowicie wycinać węglowodanów, jeśli wybierzesz pełne ziarna i owoce pełne składników odżywczych i błonnika.
-
Oprócz cukru innym głównym winowajcą trójglicerydów jest niezdrowy tłuszcz. Smażony boczek? O nie!
-
Nie wszystkie tłuszcze są równe, jeśli chodzi o trójglicerydy. Zastępowanie tłuszczów nasyconych tłuszczem jednonienasyconym i wielonienasyconym pomaga obniżyć poziom trójglicerydów. Zamiast po golonkę, wybierz łososia lub garść orzechów.
-
Jeśli szukasz ogólnego planu diety, który obniży poziom trójglicerydów, dobrym wyborem może być styl śródziemnomorski; jest to w końcu jedna z najlepszych diet dla zdrowia serca.
-
Nie przesadzaj z kaloriami. Nawet najzdrowsze produkty, jedzone w nadmiarze, mogą szkodzić. Nadmiar kalorii jest przekształcany w trójglicerydy, które gromadzą się w komórkach tłuszczowych.
Czytaj też:
Przez tydzień jadła zupki z proszku. Oto, co się z nią stało
Źródło: The Healthy