Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie National Cancer Institute, coraz więcej osób otrzymuje diagnozę raka odbytu i umiera przez ten nowotwór. Częstość występowania najczęstszego rodzaju raka odbytu, raka płaskonabłonkowego odbytu, wzrastała o 2,7 proc. rocznie w latach 2001-2015, podczas gdy liczba osób zmarłych z powodu raka odbytu wzrosła o 3,1 proc. w tym okresie.
Czytaj też:
Ból odbytu – wstydliwy, a poważny problem. Co może oznaczać?
Zaniedbana, a częsta forma raka
„Statystyki rosną bardzo szybko” – powiedział główny autor badania Ashish Deshmukh, adiunkt w UTHealth School of Public Health w Houston. „Tradycyjnie nasze postrzeganie raka odbytu było takie, że jest to jedna z najrzadszych form raka i dlatego był zaniedbywany”. Większość przypadków raka odbytu wiąże się z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) uważa, że 91 proc. osób każdego roku otrzymuje diagnozę raka odbytu w wyniku wcześniejszej infekcji HPV.
„Należy uznać, że niektóre nowotwory, w tym rak odbytu, są zasadniczo chorobami przenoszonymi drogą płciową” – podał Jack Jacouba, onkolog i dyrektor medyczny MemorialCare Cancer Institute w Orange Coast Medical Center w Fountain Valley. „Zakażenie HPV przekształca normalne komórki płaskonabłonkowe, które wyścielają odbyt w komórki rakowe u niektórych osób”.
Niepokojące jest to, że inne ostatnie badanie, prowadzone również przez Deshmukha i opublikowane w czasopiśmie JAMA Pediatrics wykazało, że około 75 proc. dorosłych Amerykanów tak naprawdę nie wie, że HPV, najczęstsze zakażenie przenoszone drogą płciową w USA, powoduje tę chorobę.
Czytaj też:
Prawidłowy kolor moczu – co oznacza ciemny mocz, czerwony, żółty?
Warto się szczepić
Obecnie CDC zaleca, aby wszyscy w wieku 26 lat i młodsi szczepili się przeciwko wirusowi HPV, zaczynając od wieku około 11 do 12 lat, na długo przed tym, zanim zostaną narażeni na wirusa przenoszonego przez kontakty seksualne.
„Często nie ma metody zapobiegania rakowi, ale uzyskanie szczepionki przeciw HPV może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na kilka rodzajów raka, w tym raka odbytu” – podała Stacey A. Cohen, onkolog z Seattle Cancer Care Alliance i Adiunkt na University of Washington.
Dr Jacouba dodaje, że najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka raka odbytu jest zapobieganie. „Unikaj zachowań seksualnych obarczonych wysokim ryzykiem, w tym: ograniczaj liczbę partnerów seksualnych” – mówi. Ludzie, którzy mają wielu partnerów seksualnych i uprawiają seks analny, są często bardziej narażeni na HPV i raka odbytu.
Według dr Cohen najczęstszymi objawami raka odbytu są krwawienie z odbytu lub krew w stolcu czy ból odbytu. „Czasami ludzie myślą, że krwawienie pochodzi z hemoroidów lub innego źródła. Ważna jest wizualna ocena u lekarza”. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli rak odbytu zostanie wcześnie wykryty, wskaźniki przeżycia są dobre. „Zlokalizowany rak odbytu ma bardzo dobre rokowanie, szczególnie gdy jest związany z HPV” – mówi dr Cohen. „Leczenie zwykle obejmuje chemioterapię i radioterapię, a zabiegi chirurgiczne są zalecane w przypadkach, w których chemioradioterapia nie jest skuteczna”.
Czytaj też:
Nadżerka – czy rzeczywiście występuje tak często i jak ją prawidłowo leczyć?