Według nowych badań pracownicy biurowi, którzy spędzają długie godziny w pracy, częściej mają wysokie ciśnienie krwi, w tym rodzaj, który może pozostać niewykryty podczas rutynowej wizyty lekarskiej. Analizy zostały opublikowane na łąmach American Heart Association Hypertension.
Utajone nadciśnienie
Oprócz osób, zmagających się z nadciśnieniem krwi, wielu jest tych, którzy nie mają świadomości swojego stanu. Tych można podzielić na dwie grupy. Jedni to ci, którzy po prostu nie badają się regularnie. Druga grupa stanowi jednak większą zagadkę. Wiele osób cierpi bowiem na rodzaj nadciśnienia zwanego maskowanym nadciśnieniem tętniczym, co oznacza, że odczyty wysokiego ciśnienia krwi są normalne podczas wizyt w służbie zdrowia, ale podwyższone, gdy mierzone gdzie indziej.
Nowe badanie, przeprowadzone przez kanadyjski zespół badawczy, objęło ponad 3500 pracowników umysłowych w trzech instytucjach publicznych w Quebecu. Instytucje te zazwyczaj świadczą usługi ubezpieczeniowe dla ogółu społeczeństwa. W porównaniu z kolegami, którzy pracowali mniej niż 35 godzin tygodniowo:
- Praca 49 lub więcej godzin tygodniowo wiązała się z 70% większym prawdopodobieństwem zamaskowanego nadciśnienia i 66% większym prawdopodobieństwem utrzymywania się odczytów ciśnienia krwi podwyższonego nadciśnienia w warunkach klinicznych i poza nimi.
- Praca od 41 do 48 godzin tygodniowo wiązała się z 54% większym prawdopodobieństwem zamaskowanego nadciśnienia tętniczego i 42% większym prawdopodobieństwem utrzymywania się nadciśnienia tętniczego.
- Odkrycia uwzględniają zmienne, takie jak obciążenie pracą, wiek, płeć, poziom wykształcenia, zawód, status palenia, wskaźnik masy ciała i inne czynniki zdrowotne.
Zarówno zamaskowane, jak i utrzymujące się wysokie ciśnienie krwi są powiązane z wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych.
Czytaj też:
Kawa pomoże zmniejszyć ryzyko zespołu metabolicznego?