W przypadku śmierci części mięśnia sercowego odczuwany jest ból w klatce piersiowej i niestabilność tkanki mięśnia sercowego. Warto wiedzieć, że ryzyko zawału serca wzrasta, gdy mężczyzna ma 45 lat, a kobieta ma 55 lat. Palenie papierosów i otyłość są również ważnymi czynnikami ryzyka, szczególnie w grupie wiekowej zagrożonej.
Powikłania po zawale
Istnieją dwa rodzaje powikłań, które mogą wystąpić po zawale serca. Pierwszy pojawia się prawie od razu, a drugi później.
Natychmiastowe komplikacje
- Arytmia: serce bije nieregularnie, za szybko lub za wolno
- Wstrząs: ciśnienie krwi spada nagle i serce nie może dostarczyć wystarczającej ilości krwi
- Hipoksemia: poziom tlenu we krwi staje się zbyt niski
- Obrzęk płuc: płyn gromadzi się w płucach i wokół nich
- Zakrzepica żył głębokich: w głębokich żyłach nóg i miednicy rozwijają się skrzepy krwi, które blokują lub zakłócają przepływ krwi w żyle
- Tętniak komorowy: komora serca tworzy wybrzuszenie.
Komplikacje, które mogą wystąpić później
- Tętniak: tkanka bliznowata gromadzi się na uszkodzonej ścianie serca, prowadząc do zakrzepów, niskiego ciśnienia krwi i nieprawidłowego rytmu serca
- Dławica piersiowa: niedostateczna ilość tlenu dociera do serca, powodując ból w klatce piersiowej
- Zastoinowa niewydolność serca: serce bije bardzo słabo, osoba jest zmęczona i brak jej tchu
- Obrzęk: płyn gromadzi się w kostkach i nogach, powodując ich puchnięcie
- Utrata erekcji: dysfunkcja erekcji jest na ogół spowodowana problemem naczyniowym. Jednak może to być również wynikiem depresji
- Utrata libido: może wystąpić utrata popędu seksualnego, szczególnie w przypadku mężczyzn
- Zapalenie osierdzia: wyściółka serca ulega zapaleniu, powodując silny ból w klatce piersiowej.
Czytaj też:
Ekspert: Choroby serca to nie tylko ból w klatce piersiowej
10 znaków ostrzegawczych przed zawałem serca
1. Pocenie się
Zanim dojdzie do zawału serca, większość ludzi doświadcza obfitego, zimnego pocenia się, nie robiąc nic fizycznie obciążającego i bez wyraźnego powodu. Skóra i ubranie prawdopodobnie nasiąkną potem, a twarz może stać się blada.
2. Zmęczenie
Czasami na kilka tygodni przed zawałem serca człowiek poczuje się zmęczony i wyczerpany. Powoli zmęczenie staje się nie do zniesienia na kilka dni przed atakiem serca.
Serce nie będzie w stanie nadążyć za dostarczaniem krwi do tkanek, a normalne czynności, takie jak zakupy, spacery i wchodzenie po schodach, mogą stać się bardzo trudne i obciążające fizycznie. Doświadczenie niewyjaśnionego wyczerpania jest czymś, co należy poważnie potraktować i należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.
3. Odczuwanie ucisku
Podczas ataku serca często odczuwa się ucisk, ściskanie, pełność lub ból w środku klatki piersiowej. Chociaż kobiety i mężczyźni często doświadczają ucisku w klatce piersiowej przed zawałem serca, nie zdarza się to u wszystkich kobiet.
4. Objawy grypopodobne
Dość często zdarza się, że objawy grypopodobne pojawiają się na kilka dni lub tygodni przed zawałem serca. Jeśli nie czujesz się normalnie i doświadczasz objawów grypopodobnych, które nie ustępują w ciągu kilku dni, udaj się do lekarza lub na pogotowie ratunkowe w celu oceny – może to pomóc w uniknięciu uszkodzenia serca w przypadku wystąpienia ataku serca.
5. Spłycenie oddechu
Twoje serce i płuca biorą udział w transporcie tlenu w całym ciele. Zadyszka może być objawem problemów z sercem lub może wskazywać na zbliżający się atak serca.
Za każdym razem, gdy masz duszność i którykolwiek z wymienionych objawów, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej w celu ustalenia przyczyny.
6. Zawroty głowy/omdlenia
W przypadku niewydolności serca i innych zaburzeń sercowo-naczyniowych często występują zawroty głowy z powodu zmniejszenia przepływu krwi do mózgu.
Omdlenie lub utrata przytomności jest potencjalnie poważnym stanem i należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, aby wykluczyć zbliżający się zawał serca.
7. Bezsenność
Bezsenność wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca. Trudności z zasypianiem i brak regenerującego snu wiążą się z chorobami serca. Jeśli cierpisz na niewyjaśnioną bezsenność, ważne jest, aby omówić sytuację z lekarzem.
8. Lęk
Występowanie stresu tak silnego, że powoduje atak lęku, jest bardzo częste. Niektórzy opisują te uczucia niepokoju jako „wyłaniające się poczucie zagłady” tuż przed zawałem serca.
9. Ból w klatce piersiowej
Jednym z oczywistych objawów zbliżającego się ataku serca jest ból w klatce piersiowej. Bóle w klatce piersiowej, które występują przed zawałem serca, mogą mieć nasilenie łagodne lub ciężkie.
Najczęściej bóle w klatce piersiowej związane z atakiem serca występują w okolicy mostka lub w ramionach lub górnej części pleców. Ból w klatce piersiowej może przypominać „słonia siedzącego na klatce piersiowej”, ale można go również opisać jako dyskomfort lub uczucie ucisku, pełności, lekkiego ściskania lub zgagi.
10. Ból w innych częściach ciała
Łagodny ból lub dyskomfort w szczęce, szyi, plecach, żołądku lub ramionach jest bardzo częstym objawem zawału serca. Według informacji z University of Michigan, kolejnym objawem zawału serca jest ból nóg.
Każdy, kto zmaga się z niewyjaśnionym bólem w całym ciele lub wykazuje objawy związane z zawałem serca, powinien zwrócić się o pomoc lekarską, aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych.Czytaj też:
Osoby pijące herbatę żyją dłużej? Nowe odkrycia