Technologia monitorowania obrzęku limfatycznego powstała w wyniku badań w Georgia Institute of Technology, a następnie została opracowana i wprowadzona na rynek przez firmę LymphaTech. Teraz w nowym badaniu dokonano analizy porównawczej technologii, która wykazała, że skutecznie wykrywa ona wczesny obrzęk ramienia związany z obrzękiem limfatycznym u pacjentów z rakiem piersi.
Technologia wykrywania ma na celu poprawę nie tylko zdrowia fizycznego pacjentów, ale także ich spokoju i finansów.
Ciężka depresja
„Najbardziej bezpośrednią okropną konsekwencją obrzęku limfatycznego jest zdrowie psychiczne. Ciężka depresja jest częsta” – powiedział Brandon Dixon, który był współtworzył badania i jest profesorem nadzwyczajnym w Georgii W. Woodruff School of Mechanical Engineering w Georgia Tech. Im później zostanie wykryty, tym droższe jest leczenie.
„Obrzęk limfatyczny jest niedostatecznie zbadany, więc nie wiemy bezpośrednio, w jaki sposób może prowadzić do śmiertelnych chorób, ale jest więcej przypadków niż AIDS, choroba Parkinsona i choroba Alzheimera łącznie, a to zmniejsza zdrowie pacjentów” – powiedział Dixon.
Naukowcy opublikowali wyniki testu wykrywacza w czasopiśmie Physical Therapy 10 lutego 2019 r.
Nowa technologia
Obrzęk limfatyczny może zaatakować osoby, które przeżyły raka piersi, jeśli operacja obejmuje usunięcie węzła chłonnego, spowalniając przepływ limfy. Ciekłe odpady mogą zatkać ramię, początkowo subtelnie, ale później tak drastycznie, że pacjenci nie mogą już zmieścić się w ubraniu.
Niemieckie urządzenie zwane perometrem dokładnie wykrywa obrzęk ramienia spowodowany obrzękiem limfatycznym, ale perometry rzadko są dostępne w USA. Zespół badawczy mógł znaleźć tylko jeden w metropolii Atlanty, aby porównać system LymphaTech.
Przewagą nowej technologii nad perometrami są koszty i wygoda. System LymphaTech działa na iPhonie lub iPadzie i wymaga jedynie podłączenia aparatu za 400 USD oraz płatnej aplikacji na smartfony. Oba urządzenia po prostu określają całkowitą objętość ramienia do diagnozy obrzęków.
Nowy system działał porównywalnie w swojej dokładności z perometrem w badaniu. Podobnie jak w przypadku perometrów, technologia LymphaTech pozwala uniknąć błędów ludzkich.
Czytaj też:
Telemedycyna pomoże w walce z koronawirusem?