Chociaż dobrze udokumentowano, że ćwiczenia są kluczowym czynnikiem w zapobieganiu problemom zdrowotnym układu sercowo-naczyniowego i radzeniu sobie z nimi, otyłe kobiety zwykle nie utrzymują tradycyjnych procedur treningowych. Pomimo źródeł w mediach informujących o korzyściach sercowo-naczyniowych wynikających z ćwiczenia pilatesu, istniejąca literatura naukowa jest ograniczona.
Badacze zaangażowali młode, otyłe kobiety (w wieku 19–27 lat) z podwyższonym ciśnieniem krwi i wskaźnikiem masy ciała między 30-40 kg/m2 przez 12 tygodni w ćwiczenia pilatesu. Uczestniczki nie miały zdiagnozowanych chorób przewlekłych, nie paliły i wykonywały mniej niż 90 minut regularnych ćwiczeń tygodniowo. W czasie badań odbywały się trzy jednogodzinne sesje treningowe w tygodniu, które zostały podzielone na następujące etapy: początkowa rozgrzewka i rozciąganie (10 minut), ćwiczenia ogólne (40 minut) i relaksacja (10 minut).
Pilates w walce z nadciśnieniem
To pierwsze badanie, w którym stwierdzono, że pilates znacznie zmniejszył sztywność tętnic i ciśnienie krwi, w tym ciśnienie centralne (aortalne).
„Postawiliśmy hipotezę, że pilates może zmniejszać ryzyko nadciśnienia u młodych otyłych kobiet. Nasze ustalenia dostarczają dowodów, że wpływa korzystnie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego poprzez obniżenie ciśnienia krwi, sztywności tętnic i otłuszczenia ciała u młodych otyłych kobiet z podwyższonym ciśnieniem krwi. Ponieważ przestrzeganie tradycyjnych ćwiczeń (zarówno aerobowe, jak i oporowe) jest niskie u osób otyłych, pilates może okazać się skuteczną alternatywą ćwiczeń w zapobieganiu nadciśnieniu i incydentom sercowo-naczyniowym u młodych otyłych osób dorosłych” – podsumowują naukowcy.
Czytaj też:
4 ćwiczenia, które pomogą zmniejszyć ból środkowej części pleców