Rak piersi dzieli się na podtypy na podstawie receptorów hormonalnych i receptora czynnika wzrostu naskórka (HER2). Nowotwory piersi, które mają wyższy niż normalnie poziom HER2 są określane jako rak piersi HER2-dodatni i mają tendencję do wzrostu bardziej agresywnego niż niektóre inne podtypy. „Ryzyko śmiertelności związanej z rakiem piersi jest różne w różnych populacjach, na przykład Latynoski mają większe ryzyko śmiertelności związanej z rakiem piersi HER-2, niż pozostałe europejki rasy białej” – powiedziała dr Laura Fejerman, profesor medycyny na University of California San Francisco.
Rdzenni amerykanie a rak piersi
Poprzednie prace dr Fejerman i współpracowników wykazały, że rdzenne pochodzenie amerykańskie (IA) wiązało się z mniejszą częstością występowania raka piersi. Jednak wpływ pochodzenia IA na różne podtypy raka piersi pozostawał niejasny. Zespół dr Fejerman zbadał, czy pochodzenie to może być związane z ryzykiem raka piersi HER2-dodatniego. Badanie przeprowadzone w Peru objęło 1 842 pacjentek, które otrzymały diagnozę inwazyjnego raka piersi w roku 2010 lub później i były w wieku od 21 do 79 lat. Peru jest bowiem jednym z krajów Ameryki Łacińskiej o niezwykle wysokim odsetku przodków IA.
Wyniki badań kobiet w Peru
Opublikowano analizę wyników 1312 pacjentek, wśród których rak piersi HER2-dodatni stanowił 30 procent przypadków. Średnio uczestniczki genetycznie miały około 76 procent przodków IA, a 9,8 procent pacjentek więcej niż 95. Analizy ujawniły istotne statystycznie różnice w rozkładzie różnych podtypów raka piersi wśród kobiet w zależności od genetyki. Szanse na guza HER2-dodatniego były 1,19 razy wyższe na każde 10 procent wzrostu IA. I odwrotnie, prawdopodobieństwo rozwoju choroby dodatniej pod względem HER2 zmniejszało się wraz ze wzrostem europejskiego pochodzenia. Ustalenia zostały powtórzone przy użyciu mniejszych grup z Meksyku i Kolumbii. Szanse na guza HER2-dodatniego w tych kohortach były około 1,28 razy większe na każde 10 procent wzrostu przodków IA.
„Związek między pochodzeniem IA a statusem HER2 sugeruje, że specyficzne dla populacji warianty mogą częściowo przyczyniać się do występowania raka piersi HER2-dodatniego u Latynosek – powiedziała dr Fejerman – Informacje te mogą ostatecznie zostać włączone do modelu prognozowania ryzyka raka piersi, aby zidentyfikować przypadki dla niektórych podtypów”.
Jakie wnioski płyną z analiz?
Zrozumienie genetycznych podstaw obserwowanego związku pomoże badaczom dowiedzieć się więcej o raku piersi, co może ostatecznie doprowadzić do nowych metod leczenia.
„Chociaż ludzie są w większości tacy sami, istnieją różnice między populacjami, które wpływają na ryzyko choroby i jej rozwój”, powiedziała Fejerman. To badanie podkreśla znaczenie badania różnorodnych populacji i współpracy międzynarodowej. Musimy zrozumieć różnorodne populacje, abyśmy mogli kiedyś zapewnić precyzyjną profilaktykę raka i opiekę wszystkim, a nie tylko części populacji – dodała.