Niedożywienie definiuje się jako wadliwe odżywianie spowodowane nieodpowiednim lub niezrównoważonym spożyciem składników odżywczych. Często jest błędnie postrzegane jako choroba, która dotyka głównie osoby z niedowagą, jednak ostatnie badanie dotyczące ostrej choroby wieńcowej (ACD) wykazało, że niedożywienie jest ważnym czynnikiem leżącym u podstaw tej choroby. W rzeczywistości około połowa osób niedożywionych miała nadwagę lub otyłość.
Wielki brzuch i niedożywienie
Badanie ACD to tylko najnowsze dowody, które podkreślają częstość występowania niedożywienia wśród osób otyłych i przyczynia się do poważnych komplikacji zdrowotnych. W rzeczywistości Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że niedożywienie dotyka ponad cztery razy więcej osób z nadwagą lub otyłością niż osoby z niedowagą.
Nieleczone niedożywienie prowadzi do poważnych schorzeń, w tym cukrzycy, nadciśnienia i chorób serca.
Chociaż w społeczności naukowej dobrze udokumentowano, że niedożywienie powoduje te problemy zdrowotne, otyli pacjenci, u których występują te schorzenia, często nie przechodzą analiz żywieniowych, zwłaszcza w kardiologii. Uznanie, że pacjenci z nadwagą często mają niską jakość diety, może pomóc skierować rozmowę podczas wizyty pacjent-lekarz w kierunku poprawy stanu odżywienia.
Badania wykazały wcześniej, że spożywanie pełnych ziaren, roślin strączkowych, owoców, warzyw, orzechów i nasion korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, stężenia glukozy we krwi, cholesterolu i wskaźników stanu zapalnego. Leczenie pacjentów z grupy ryzyka musi obejmować doradztwo w zakresie przejścia na dietę bogatą w te zdrowsze opcje żywieniowe. W rzeczywistości wiele hospitalizacji z powodu zdarzeń zagrażających życiu może być cennymi momentami nauczania, aby naprawdę wpłynąć na opiekę i zmienić trajektorie leczenia.
Czytaj też:
Czy ser pleśniowy może... spleśnieć? Sprawdzamy, czy ser pleśniowy się psuje