-
Nie leczysz niedoczynności tarczycy? Sprawdź, co ci grozi
Powikłania nieleczonej niedoczynności tarczycy obejmują szeroki zakres poważnych konsekwencji, od bezpłodności do zagrażającego życiu spowolnienia podstawowych funkcji organizmu.
ChorobyZdrowie -
Podwyższone ciśnienie krwi w nocy? Naukowcy ustalili przyczynę
Obturacyjny bezdech senny dotyka wiele osób. Oprócz problemów ze snem stan ten może powodować inne problemy zdrowotne, w tym wysokie ciśnienie krwi, przewlekłą niewydolność serca i udar.
ChorobyZdrowie -
Uczelnie rejestrują dawców szpiku – akcja trwa do 8 grudnia
Już tylko do 8 grudnia mogą się rejestrować studenci, pracownicy naukowi i inne osoby, chcące ratować chorych na nowotwory krwi. Akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku trwa na 57 uczelniach w Polsce.
ChorobyZabiegiZdrowie -
Czy depresję widać w rezonansie magnetycznym?
Depresja to nie tylko uczucie smutku. Z takim stereotypem walczą lekarze. Depresja jest poważną chorobą, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Niedawno naukowcy postanowili sprawdzić, czy w rezonansie magnetycznym u osób z...
ChorobyZabiegiBadaniaZdrowieTerapie -
Hibernacja w walce z otyłością? Nowe badania
Wiele ssaków przybiera na masie jesienią, a potem zapada w sen zimowy. Cykliczne tycie jednak nie wpływa na ich stan zdrowia. To skłoniło naukowców do analizy, jak hibernacja mogłaby sprzyjać walce z otyłością.
OdchudzanieChoroby -
75 proc. chorób rzadkich dotyka dzieci. Mali pacjenci nie mają w Polsce lekko
Co roku w Polsce ponad 200 tys. osób dowiaduje się, że choruje na chorobę rzadką. Pacjenci znajdują się w trudnej sytuacji, przede wszystkim dlatego, że schorzenia te często są uwarunkowane genetycznie, mają zazwyczaj ciężki przebieg i...
Zdrowie dzieckaCiąża i dzieckoZdrowieChorobyWideo -
Agencja Badań Medycznych przedstawia plany na 2020 rok
Agencja Badań Medycznych w ramach konferencji pt. „Nowe możliwości rozwoju nauk medycznych i nauk o zdrowiu - GDZIE JESTEŚMY? DOKĄD ZMIERZAMY?” podsumowała dotychczasową działalność oraz przedstawiła plany na rok 2020.
ChorobyZdrowie -
Zamknięte szkoły, urzędy, firmy. Samoa zmaga się z epidemią odry
Leżące na wschód od Australii Samoa zmaga się z poważną epidemią odry. Jak dotąd z powodu tej choroby zmarły już 62 osoby. Najbardziej narażone są dzieci poniżej czwartego roku życia.
ChorobyZdrowie -
Bolą cię kolana? Sprawdź, kiedy udać się do specjalisty
Żyjemy coraz dłużej i coraz intensywniej. Oprócz oczywistych zalet ma ten trend również skutki uboczne, w tym częste problemy z kolanami. Na co uważać, by nie szkodzić kolanom, jak o nie dbać i kiedy udać się do specjalisty opowiada dr...
ChorobyZdrowie -
Natalia Siwiec nominowana do „Biologicznej Bzdury Roku”. Chodzi o jej słowa o czerniaku
Natalia Siwiec została nominowana w internetowym plebiscycie „Biologiczna Bzdura Roku 2019”. Modelka przekonywała, że nie ma dowodów naukowych na to, że promieniowanie UV jest czynnikiem zwiększającym ryzyko raka skóry. Do „nagrody”...
ZdrowieChoroby -
Ekspert: Choroby płuc coraz częstsze, wiele z nich związanych z alergiami
Z powodu zanieczyszczenia powietrza oraz dymu tytoniowego choroby płuc występują coraz częściej i są już szóstą przyczyną zgonów na świecie – poinformowano we wtorek podczas spotkania prasowego w Warszawie. Podłożem wielu z tych chorób...
ChorobyBadaniaZabiegiLeki -
Seniorzy i niepełnosprawni. Dlaczego wielu z nich nie wychodzi z domu?
Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo przestrzeń publiczna może sprzyjać lub utrudniać funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i starszych. Zależy od niej nie tylko to, czy będzie mniej wypadków i upadków, ale i to, czy...
ChorobyZdrowie -
Naukowcy wykorzystują wąglika do walki z rakiem
Podejście to okazało się skuteczne w eksperymentach z wykorzystaniem zarówno tkanki ludzkiej, jak i zwierzęcej. Mają nadzieję, że w przyszłości może to pomóc w leczeniu szeregu nowotworów.
ChorobyLekiZabiegiBadania -
Czy farbowanie włosów zwiększa ryzyko raka?
Okazuje się, że popularne zabiegi upiększające: farbowanie oraz chemiczne prostowanie włosów mogą być bardzo niebezpieczne.
UrodaChorobyZdrowie -
Zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn? „Badania trwają już ponad 20 lat”
Aktualnie antykoncepcja dotyczy głównie kobiet – to one decydują się na krążek, plastry czy tabletki. Jednak wiele pań nie może stosować antykoncepcji hormonalnej, a leki dla mężczyzn mogłyby rozwiązań problem.
LekiSeksZabiegiCiążaZdrowieWideo -
Stwardnienie rozsiane. Popularny wariant wirusa opryszczki zwiększa ryzyko rozwoju
Nowe badania rozróżniają dwa podobne warianty ludzkiego wirusa opryszczki i stwierdzają, że jeden wariant znacznie zwiększa ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego (MS).
ChorobyZdrowie -
Popularne leki na cukrzycę mogą być skażone. Ministerstwo radzi przyjmować je dalej
Lek na cukrzycę stosowany przez nawet dwa miliony Polaków, metformina, mógł zostać zanieczyszczony szkodliwą substancją. Ministerstwo Zdrowia jednak informuje, że zaprzestanie przyjmowania leku może zaszkodzić bardziej, niż potencjalne...
LekiChorobyZdrowieWideo -
Dlaczego ciśnienie skacze i kiedy zacząć się tym martwić? Wyjaśnia kardiolog
Nagłe skoki ciśnienia negatywnie wpływają na samopoczucie. Gdy czujemy się źle, powinniśmy dokonać pomiaru, ponieważ lekarz na pewno o to zapyta.
ChorobyZdrowieWideo -
Biologiczny opatrunek z niepotrzebnej skóry. Naukowcy z Białegostoku pracują nad nową metodą leczenia
Leczenie głębokich ran i rozległych oparzeń jest ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Czy wykorzystanie niepotrzebnej skóry, usuwanej np. po odchudzaniu, mogłoby rozwiązać część problemów?
BadaniaChorobyZdrowieWideo -
Eksperci: Na migotanie przedsionków cierpi co piąta osoba powyżej 65 lat
Co piąta osoba po 65. roku życia może cierpieć z powodu migotania przedsionków, arytmii serca grożącej udarem mózgu – sugerują badania śląskich specjalistów opublikowane z okazji uruchomienia programu edukacyjnego „Akcja Ablacja”....
ChorobyBadaniaZdrowie -
Sztab kryzysowy w Ministerstwie Zdrowia. Powód? Zanieczyszczenie popularnych leków
Metformina, lek stosowany w leczeniu cukrzycy przez niemal 2 miliony Polaków, może być skażona silnie trującą substancją – informuje Dziennik Gazeta Prawna. W Ministerstwie Zdrowia zwołano sztab kryzysowy.
LekiChoroby