Jeśli chorowałeś na wietrzną ospę, w twoim ciele, w tzw. zwojach korzonków brzusznych, uśpiony jest wirus półpaśca. Wirus namnaża się i przemieszcza wzdłuż nerwów, docierając do skóry. Najczęściej zmiany pojawiają się w obrębie tułowia. Jeśli jednak przemieści się do nerwu trójdzielnego, rozwinie się półpasiec oczny.
Objawy półpaśca ocznego
Przed wystąpieniem objawów choroby u chorych pojawia się gorączka, ból głowy, ogólne zmęczenie oraz bóle kostno-stawowe. Wirus wywołuje stan zapalny w okolicach nerwu oraz tkanek, co uwidacznia się w okolicy nadoczodołowej, powiekach oraz czole.
Do najczęściej występujących objawów należą:
- ból twarzy w okolicy oka po jednej stronie twarzy,
- nadwrażliwość na dotyk,
- mrowienie oraz pieczenie twarzy i oka,
- wysypka z pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym,
-
łzawienie,
- obrzęk powieki,
- nadwrażliwość na światło,
- zaczerwienienie.
Czy można zarazić się półpaścem?
Półpasiec jest mniej zakaźny niż ospa wietrzna. Można się nim zarazić przez kontakt ze zmianami skórnymi osoby chorej. Zarażenie wirusem VZV od osoby z półpaścem może spowodować rozwinięcie się ospy wietrznej u osoby, która nie chorowała jeszcze na tę chorobę. U tych, którzy już przechodzili chorobę, ryzyko ponownego zachorowania jest niewielkie.
Leczenie
Półpaśca leczy się lekami przeciwwirusowymi. W przypadku półpaśca ocznego konieczna jest konsultacja z okulistą, który dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego i decyduje o konieczności podania sterydu. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, konieczne jest też wdrożenie antybiotyku. By złagodzić objawy związane z pieczeniem i swędzeniem oka, zalecane jest przyjmowanie "sztucznych łez" w kroplach. Leczenie półpaśca ocznego trwa zazwyczaj 7-10 dni, a im szybciej zostanie wdrożone, tym mniejsze jest ryzyko wystąpienia groźnych powikłań.
Powikłania
Ból i mrowienie twarzy mogą utrzymywać się jeszcze wiele miesięcy po zakończeniu leczenia. Jest to związane z uszkodzeniem nerwów w przebiegu choroby. Do najczęstszych powikłań po chorobie zalicza się:
- zapalenie spojówek,
- zapalenie rogówki oka,
-
zapalenie nerwu wzrokowego.
Czytaj też:
Masz małpią ospę i zwierzę w domu? Koniecznie to przeczytaj