Szacuje się, że na marskość wątroby choruje nawet 10 procent populacji. Dotyka osób między 45., a 65. rokiem życia. Dwa razy częściej zapadają na nią mężczyźni, niż kobiety. Przyczyną marskości wątroby są przewlekłe schorzenia tego narządu o różnym podłożu. Choroba pojawia się najczęściej u osób, u których wcześniej wystąpił stan zapalny wątroby, stłuszczenie wątroby oraz jej zwłóknienie. Do czynników sprzyjających rozwojowi tej groźnej choroby należą: picie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowa dieta, a także przyjmowane leki.
Wczesne objawy marskości wątroby
W początkowym stadium schorzeń dotyczących wątroby chorzy nie odczuwają zwykle żadnych niepokojących dolegliwości. Pojawiają się one dopiero wówczas, gdy powiększony narząd zaczyna uciskać na inne narządy w jamie brzusznej, a proces zapalny obejmuje otaczającą ją błonę surowiczą. Dlatego warto się obserwować, żeby w porę skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Do jednych z pierwszych objawów marskości wątroby należą:
- czerwone plamy na dłoniach,
- złe samopoczucie i ciągłe zmęczenie,
- utrata apetytu,
- nagłe chudnięcie,
- nudności i wymioty,
- ból w okolicy wątroby,
- pająkowate małe naczynka krwionośne na skórze powyżej poziomu pasa, tzw. głowa meduzy,
- zaburzenia snu.
Objawy marskości wątroby w stadium zaawansowanym
Ostatnim etapem objawów, które wprost wskazują na marskość wątroby, są tzw. objawy ostre. Mogą być spowodowane zaburzeniami metabolizmu wątrobowego. Należą do nich: żółtaczka, krwawienie z nosa i dziąseł, siniaki na ciele, pajączki wątrobowe oraz rumień dłoniowy. Inne objawy mogą być też spowodowane narastaniem ciśnienia krwi w krążeniu wrotnym. Może to być wodobrzusze, przepuklina pępkowa, czy krwotoki z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Badania pozwalające zdiagnozować marskość wątroby
Niepokojące objawy, które mogłyby wskazywać na marskość wątroby, należy zawsze konsultować z lekarzem. Przeprowadza on z chorym wywiad lekarski, bada fizykalnie oraz zleca ewentualnie dalsze badania. Należą do nich:
- badanie krwi (tzw. próby czynnościowe wątroby),
- USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny,
- biopsja wątroby – pobranie niewielkiego fragmentu wątroby do badania,
- badanie endoskopowe przewodu pokarmowego.
Czytaj też:
Rak wątroby – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie. To warto wiedzieć o tym podstępnym nowotworzeCzytaj też:
Zioła na wątrobę – jakie warto stosować doraźnie, a które wspomogą leczenie wątroby?