Podczas gdy naukowcy przyznają, że genetyka odgrywa ważną rolę we wzroście i wadze poszczególnych dzieci, kluczowe znaczenie ma również odżywianie i środowisko.
Badania BMI dzieci na świecie
Zespół przeanalizował dane ponad 65 milionów dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 19 lat z ponad 2000 badań w latach 1985-2019. Badanie ukazało się w The Lancet.
W badaniu przyjrzano się BMI dzieci – które pomaga określić, czy dana osoba ma odpowiednią wagę do wzrostu. Naukowcy odkryli, że starsze nastolatki z największym BMI mieszkały na wyspach Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie, w USA i Nowej Zelandii. Tymczasem 19-latkowie z najniższym BMI mieszkali w krajach Azji Południowej, takich jak Indie i Bangladesz. Naukowcy ogólnie szacują, że różnica między krajami o najniższym i najwyższym BMI w badaniu wynosiła około 25 kg.
Naukowcy twierdzą, że śledzenie zmian wzrostu i wagi dzieci na całym świecie i na przestrzeni czasu jest ważne, ponieważ może odzwierciedlać jakość odżywiania młodych ludzi.
Jak dieta dziecka wpływa na jego wzrost?
Badania sugerują, że zła dieta dzieci w wieku szkolnym może przyczynić się do średniej różnicy wzrostu wynoszącej 20 cm między najwyższymi a najniższymi narodami.
- Średnio 19-letni chłopcy w Laosie mieli ten sam wzrost (162,8 cm) co 13-letni chłopcy w Holandii.
- Dziewiętnastoletnie dziewczęta z Gwatemali, Bangladeszu, Nepalu i Timoru Wschodniego miały ten sam średni wzrost co 11-letni Holendrzy (około 152 cm).
- W Wielkiej Brytanii 19-latkowie mieli średni wzrost 178,2 cm, a dziewczęta 163,9 cm.
- Największą poprawę średniego wzrostu dzieci w ciągu ostatnich 35 lat zaobserwowano w Chinach i Korei Południowej, a wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej średnie wysokości pozostały niezmienione lub zmniejszone od 1985 r.
„Nasze odkrycia powinny motywować politykę, która zwiększa dostępność i zmniejsza koszt pożywienia, ponieważ pomoże to dzieciom urosnąć bez przybierania na wadze w stosunku do ich wzrostu. Inicjatywy te obejmują kupony żywnościowe dla rodzin o niskich dochodach oraz bezpłatne, zdrowe posiłki w szkołach” – powiedziała Dr Andrea Rodriguez Martinez, jeden z głównych badaczy.
Czytaj też:
Żywność dla sportowców pod lupą. Czy napoje i batony energetyczne są zdrowe?