-
Kleszcze i komary wolą pijanych? Tak sugerują naukowcy
Myślisz, że alkohol we krwi może zadziałać odstraszająco na kleszcze i komary. To mit, a naukowcy uważają, że jest odwrotnie. Jak to możliwe?
ChorobyProfilaktyka i leczenie -
Klips na smartfona wykrywa wirus Zika. To przyszłość diagnostyki?
Wystarczy proste urządzenie, smartfon i jedna kropla krwi. Po 25 minutach wiesz, czy jesteś zakażony wirusem Zika.
Choroby -
Kiedy ludzie zaczęli się całować? Naukowcy wytropili początki wirusa opryszczki
Pierwsze pocałunki mogły pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusa opryszczki. Naukowcy wiedzą, jak dawno mogło się to stać.
Choroby -
Pies poprawia zdrowie psychiczne opiekuna? To... skomplikowane
Psy mają wpływ na zdrowie psychiczne ludzi, to wiadomo od dawna. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to pozytywne działanie. Są nowe badania na ten temat.
Psychologia -
Powstaną leki oparte na bakteriach jelitowych? Pracuje nad tym polski badacz
Mikroby, które żyją w naszym układzie pokarmowym, wydzielają różne związki – metabolity, które trafiają do krwi i oddziałują na nasz organizm. Dr Tomasz Wypych bada, jak związki te wpływają na układ oddechowy. Szuka metabolitów, które...
Choroby -
Kolejny pacjent wyleczony z HIV. Zadziałała niespotykana terapia
Brytyjskie media donoszą, że wyzdrowiał pacjent będący od lat 80. nosicielem wirusa HIV. To czwarty tego typu przypadek na świecie.
Choroby -
Onkolog dosadnie o leczeniu raka trzustki „na własną rękę”. Co powiedział?
Specjaliści ostrzegają, by nie ulegać sensacyjnym doniesieniom o nowych skutecznych terapiach na raka. Ekstraktem etanolowym z nasion Brucea javanica, o którym głośno w internecie, nie wyleczymy raka trzustki. Dowiedz się, co sprzyja...
Choroby nowotworowe -
Czy koronawirus wyciekł z laboratorium? Amerykańscy naukowcy opublikowali najnowsze ustalenia
W amerykańskim czasopiśmie naukowym „Science” opublikowano podsumowanie badań nad pochodzeniem koronawirusa. Naukowcy tłumaczą, że hipoteza o wycieku patogenu z laboratorium jest bardzo mało prawdopodobna. Przyznają jednak, że wyniki...
-
Przedstawiciele ośmiu krajów Europy Środowo-Wschodniej rozmawiali w Warszawie o powołaniu nowej inicjatywy regionalnej w obszarze zdrowia
Z inicjatywy Agencji Badań Medycznych 25 lipca 2022 r. zorganizowano w Warszawie spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele sektora ochrony zdrowia z ośmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz przedstawiciele największych...
Artykuł sponsorowany -
Kakao pod lupą naukowców. Odkryli zaskakującą właściwość flawanoli kakaowych
Kakao obniża ciśnienie krwi i sztywność tętnic tylko wtedy, gdy te są podwyższone. To najważniejszy wniosek z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z brytyjskiego University of Surrey.
Odżywianie -
Genetyk: Analiza ścieków w kierunku badania patogenów to przyszłość
Szczecińscy genetycy chcą badać ścieki w kierunku występowania m.in. wirusów. Ma to pozwolić na szybsze i dokładniejsze wykrywanie ewentualnych zagrożeń epidemicznych.
Choroby -
Czy COVID-19 wpływa na płodność kobiet? Sprawdzają to naukowcy z Lublina, a wszystko przez... siostrę lekarza
Takich badania nikt jeszcze nie robił, nie ma żadnych doniesień naukowych dotyczących związku COVID-19 z płodnością kobiet. Teraz 150 pacjentek w wieku do 18 do 50 lat przebadają specjaliści z Lublina.
Fakty o koronawirusieCiąża -
Zamieszanie wokół antydepresantów. Głos zabrało Polskie Towarzystwo Psychiatryczne
Depresja nie jest spowodowana niskim poziomem serotoniny – mówią nowe badania. W publikacji pojawia się także wątek działania antydepresantów. Do tematu odniosło się Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Zaburzenia psychiczneTerapieKatarzyna Świerczyńska -
MZ zapowiada: Nowoczesny sprzęt do kontroli glikemii dla większej liczby diabetyków
Dorośli pacjenci chorujący na cukrzycę, będący na intensywnej insulinoterapii, w tym kobiety w ciąży oraz osoby niewidome z cukrzycą leczone insuliną, będą mieli większy dostęp do systemów monitorowania glikemii!
Strefa Pacjenta -
Dlaczego nie zapominamy, jak jeździć na rowerze? Naukowcy odkryli sekret
Wsiadasz na rower po kilkunastu latach przerwy i bez trudu zachowujesz równowagę, a jednocześnie nie umiesz przypomnieć sobie nazwisk kolegów i koleżanek z zerówki? Naukowcy wiedzą, dlaczego tak się dzieje.
Choroby -
Czy muchy i karaluchy mogą przenosić koronawirusa? Sprawdzili to naukowcy
Badania pokazują, że muchy, karaluchy prawdopodobnie nie rozprzestrzeniają COVID-19. Tak wynika z analizy badaczy z Teksasu.
Fakty o koronawirusieChoroby zakaźne -
Gips to przeżytek. Naukowcy z Poznania mają alternatywę
Ażurowa orteza ręki, która jest lżejsza i wygodniejsza niż zwykły gips? Tania i łatwa w produkcji proteza, która umożliwi dziecku z wrodzonym brakiem ręki jazdę na hulajnodze albo malowanie farbami? A dorosłemu po amputacji powrót do...
Strefa Pacjenta -
Polacy na tropie nowej terapii. Ma skuecznie leczyć choroby siatkówki
Dlaczego fotoreceptory w siatkówce umierają? Czy proces ten można zahamować? Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, z udziałem dr Andrzeja Foika z ICTER, mogą pomóc opracować terapię spowalniającą utratę wzroku. O...
Choroby -
Ta choroba jest katastrofą dla ludzkości. Cierpi na nią 30 mln osób
Na otępienie alzheimerowskie cierpi ponad 30 milionów osób na świecie, co pociąga za sobą olbrzymie koszty leczenia. Na szczęście Polscy naukowcy badają skuteczność nowych terapii.
Strefa Pacjenta -
Sukces naukowców z Gdańska. Do zdrowia powrócił pacjent po udarze mózgu
– U pierwszego na świecie pacjenta leczonego zaproponowanym przez nas schematem, uzyskaliśmy ustąpienie wszystkich objawów ostrego udaru mózgu – przekazuje informacje prof. dr hab. med. Bartosz Karaszewski.
Choroby -
Kosmetyki z mikrobiotą? Może już niedługo wyleczą problemy skórne
Skórę zasiedlają liczne mikroby, a coraz więcej badań wskazuje, że są one jednym z elementów stanowiących o jej zdrowiu. Naukowcy sprawdzają, czy niektóre szczepy bakterii można je stosować w leczeniu chorób skóry. Dostępne są też...
Uroda