-
Lek na raka płuca dopuszczony do obrotu. To szansa dla chorych z zaawansowanym nowotworem
Komisja Europejska zatwierdziła preparat Tabrecta (kapmatynib), który jest stosowany w leczeniu osób dorosłych z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca.To przełom w leczeniu –uważają specjaliści.
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Szczepionka przeciw grypie o 40 proc. zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
Do takich wniosków doszli naukowcy z Houston. Szczepienie wykazuje działanie zmniejszające ryzyko choroby Alzheimera przez kilka lat.
Choroby -
Czy rak prostaty jest dziedziczny? Są badania
Rak gruczołu krokowego jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród mężczyzn. Najnowsze badania wskazują, że może być dziedziczny. Wiedza o tym, że jesteśmy nosicielami mutacji może uratować życie.
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Niedobór witaminy D u dzieci – przyczyny i skutki
Niedobór witaminy D u dzieci może doprowadzić do krzywicy i chorób serca. Dlaczego należy dzieciom podawać witaminę D?
PoradyZdrowieSuplementy dietySkładniki odżywczeZdrowie dzieckaRozwój dzieckaProfilaktyka i leczenieChoroby kości i stawówEwelina Celejewska
-
Jak zmiany klimatu wpływają na dzieci? Zagrożone są nawet te w łonie matki
Zmiany klimatu i związane z tym zanieczyszczenie środowiska bardziej szkodzą dzieciom, niż dorosłym. Nie pozostają bez wpływu także na kobiety ciężarne i ich dzieci.
Ciąża i dziecko -
Kuracja botoksem będzie refundowana. Nie chodzi jednak o pozbycie się zmarszczek
To przełomowa decyzja dla pacjentów z przewlekłą migreną – uważają specjaliści. Od 1 lipca chorzy uzyskają możliwość bezpłatnego leczenia toksyną botulinową w ramach programu lekowego.
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Spanie przy świetle ma specyficzny wpływ na zdrowie organizmu
Utrzymywanie ciemności w sypialni nie tylko pomaga dobrze przespać noc, ale może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia trzech poważnych problemów zdrowotnych.
Styl życia -
Jaki jest najlepszy wiek, żeby zostać ojcem? Są najnowsze badania
Mężczyźni często myślą, że ich wiek nie ma znaczenia, jeśli chodzi o posiadanie dziecka, a zegar biologiczny jest ważny tylko dla matki rodzącej dziecko. Najnowsze badania jednak wskazują, że liczba i jakość nasienia spada wraz z...
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Nie możesz ustać w tej pozycji? Możesz mieć większe ryzyko śmierci
Jak twierdzą naukowcy, prosty test równowagi powinien zostać włączony do rutynowej kontroli zdrowia osób starszych.
Choroby -
Skutki uszkodzenia mózgu. Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia
Każdego roku miliony osób doznają urazowego uszkodzenia mózgu. Stan ten jest niezwykle niebezpieczny: grozi śmiercią, niepełnosprawnością fizyczną, poznawczą i emocjonalną.
Choroby -
Odbija ci się rybą? Mogłeś przedawkować te suplementy
Kwasy tłuszczowe omega–3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a zwłaszcza mózgu. Uważaj jednak, żeby ich nie przedawkować – przestrzegają lekarze.
OdżywianieMonika Witkowska
-
O tym, czy na twoich nogach pojawią się żylaki, decydują geny. Są najnowsze badania
Naukowcy z Oxfordu zidentyfikowali 49 wariantów genetycznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia żylaków. Badania pozwolą stwierdzić, którzy ludzie są bardziej podatni na rozwój żylaków i opracować nowe, skuteczne metody leczenia –...
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Ten groźny nowotwór bywa mylony z alergią. Sprawdź, jakie są objawy
Chłoniak skórny to rzadki nowotwór złośliwy układu chłonnego, który rozwija się pierwotnie w skórze, a nie w węzłach chłonnych. We wczesnym stadium objawy rozwoju tego nowotworu mogą przypominać egzemę lub łuszczycę.
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
Psychologowie przebadali szkoły, w których doszło do samobójstw. Słabe ogniwo to m.in. rodzice
Brak wsparcia ze strony najbliższego otoczenia, przemoc, wyśmiewanie czy narkotyki to najczęstsze przyczyny podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Tak wynika z badań przeprowadzonych w gdańskich placówkach oświatowych...
PsychologiaCiąża i dziecko -
Jak psy widzą swoje zabawki? Naukowcy odkryli sekret czworonogów
Ile razy zastanawiałeś się, jakby to było, gdybyś mógł „wejść w głowę” swojego psa i zobaczyć, jak on postrzega świat? Teraz naukowcy zbliżyli się do odpowiedzi na to pytanie, sprawdzając, jak psy widzą swoje zabawki.
Styl życia -
Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Nowe badania naukowe obalają ważny mit
Czy w ciąży musisz rezygnować z przyjemności wypicia porannej kawy? W „International Journal of Epidemiology” australijscy naukowcy opublikowali wyniki badań dotyczących codziennego picia kawy przez ciężarne kobiety. Sprawdź, co donoszą.
Strefa PacjentaMonika Witkowska
-
COVID-19 czy grypa? Naukowcy ustalili, co jest groźniejsze dla dzieci
Nowe badanie potwierdza, że COVID-19 stanowi znacznie większe zagrożenie dla dzieci niż grypa sezonowa. Dlaczego tak jest?
Ciąża i dzieckoKoronawirus -
Weterynarze apelują, aby nie kupować buldogów angielskich. To „niezdrowe” psy
Weterynarze z Londynu wzywają miłośników zwierząt do zaprzestania kupowania buldogów angielskich z powodu poważnych obaw o zdrowie zwierząt – informuje CNN.
Styl życia -
Jak będzie wyglądać jedzenie przyszłości? Może mieć jedną, ważną właściwość
W ciągu ostatnich 6 dekad nastąpił ogromny skok w zakresie innowacji w rolnictwie i przetwórstwie spożywczym. Co będziemy jeść za 20, 30 czy 50 lat?
Odżywianie -
Szansa dla chorych na nowotwory trzustki. Naukowcy odkryli skuteczną kombinację leków
Amerykańscy naukowcy odkryli nową, skuteczną kombinację leków działającą na zaawansowane nowotwory trzustki. Wyniki badań ogłosili na spotkaniu American Society of Clinical Oncology (ASCO).
Choroby -
Nie tylko dieta i ćwiczenia. Co ma zdrowie zębów do sprawnych mięśni?
Zdrowe i sprawne mięśnie to zdrowe starzenie i dłuższe życie. Ale czy wiesz, że dobry stan mięśni to nie tylko dieta i ruch?
Strefa Pacjenta