Aby rozwiązać problemy metodologiczne dostrzeżone w poprzednich badaniach, naukowcy z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej, Uniwersytetu Pompeu Fabra, Uniwersytetu w Turku i Instytutu Badań Ekonomicznych VATT zastosowali nowe metody statystyczne i przyglądali się zdrowiu ponad 1,4 miliona fińskich dzieci od momentu urodzenia do lat drugiej dekady życia.
Czytaj też:
Jakie jest ryzyko przy kolejnym porodzie naturalnym po odbyciu cesarskiego cięcia?
Cesarskie cięcie a astma?
Skupiono się na typowych chorobach przewlekłych, które wcześniej wiązano z cesarskim cięciem: astmie i innych chorobach atopowych, cukrzycy typu 1 i otyłości.
„Wyniki sugerują, że cesarskie cięcie zwiększa ryzyko astmy od wczesnego dzieciństwa. Nie znaleźliśmy jednak związku przyczynowego między cesarskim cięciem a chorobami wcześniej z nim wiązanymi, takimi jak alergie, cukrzyca typu 1 i otyłość. Badania sugerują, że wpływ cesarskiego cięcia na rozwój układu odpornościowego jest bardziej złożony niż wcześniej zakładano” – mówi Ana Rodríguez z Uniwersytetu Pompeu Fabra.
Proste porównania dokonywane między dziećmi urodzonymi przez cesarskie cięcie i poród naturalny mogą prowadzić do mylących wniosków, ponieważ trudno jest oddzielić wpływ cesarskiego cięcia od innych różnic między tymi dwiema grupami.
Cesarskie cięcie? Najczęściej przed urlopem
Aby rozwiązać ten problem, naukowcy wprowadzili nowatorski projekt badawczy, aby oszacować wpływ przyczynowy cesarskich cięć. Poprzez badania udokumentowano na podstawie fińskich danych administracyjnych, że lekarze wykonują więcej nieplanowanych cesarskich cięć w dniach poprzedzających weekendy lub święta.
„W tych przypadkach przedłużony termin porodu był często przyczyną cesarskiego cięcia. Dane pokazują, że w dniach poprzedzających święta państwowe lekarze częściej stawiają innego rodzaju diagnozy jako uzasadnienie tej metody porodu. To zwiększone prawdopodobieństwo cesarskich cięć niezależnie od potrzeb medycznych umożliwia porównania między matkami i przypominają kontrolowany eksperyment” – mówi Lauri Sääksvuori z Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Instytutu Badań Ekonomicznych VATT.
Naukowcy wykorzystali również porównania między rodzeństwem urodzonym przez różne metody porodu, aby zweryfikować swoje odkrycia i lepiej zrozumieć przyczynowo-skutkowy efekt cięcia cesarskiego. Jest to obecnie najczęściej wykonywana operacja w wielu krajach. Zrozumienie wpływu porodu tą metodą na zdrowie w późniejszym wieku i rozwój kapitału ludzkiego jest ważne z wielu powodów.
Czytaj też:
Stres podczas ciąży może wpływać na płeć dziecka i ryzyko przedwczesnego porodu?