Przetrzyj swoje stanowisko pracy
Przed rozpoczęciem zmiany użyj bezpiecznego, zatwierdzonego produktu, aby zdezynfekować biurko, klawiaturę, mysz komputerową, telefon i wszelkie inne przedmioty lub powierzchnie, których ty lub twoi współpracownicy często dotykacie. Ale upewnij się, że robisz to we właściwy sposób. Aby to zadziałało, powierzchnia, którą dezynfekujesz, musi pozostawać mokra przez długi okres – zwykle od 3 do 5 minut – a to będzie wymagało dużej liczby ściereczek.
Czytaj też:
Kwarantanna – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Myj ręce. Często
Przygotuj się na wiele wycieczek do najbliższej umywalki. Powinieneś myć ręce po jedzeniu, dotknięciu klamek drzwi lub smarkaniu nosa, a to tylko nieliczne przykłady. Ilekroć możesz umyć ręce, powinieneś to zrobić – po prostu upewnij się, że myjesz ręce prawidłowo.
Odkażaj, gdy mydło nie jest dostępne
Jeśli nie możesz opuścić spotkania, aby wyszorować ręce mydłem, środki dezynfekujące są doskonałym substytutem. Ale zawsze najlepiej myć mydłem i wodą po kilku użyciach żelu dezynfekującego, ponieważ on nie doczyszcza rąk tak, jak woda z mydłem.
Odpuść sobie podawanie dłoni na przywitanie
Koronawirus jest przenoszony głównie między ludźmi, więc unikaj niepotrzebnego kontaktu fizycznego. Odmowa uścisku dłoni nie jest już źle postrzegana – jest zalecana.
Wyczyść swój telefon
Ile warte jest mycie rąk i dezynfekcja, jeśli twój telefon jest brudny? Bezpieczne jest używanie wilgotnej ściereczki z mikrofibry do czyszczenia ekranów i spodów telefonów. Po prostu unikaj dostania się wody do portów.
Ponadto, jeśli chcesz zabić większość zarazków, zwróć uwagę na różnicę między dezynfekcją a czyszczeniem.
Czytaj też:
Popełniasz ten błąd 16 razy w ciągu godziny. Grozi ci zakażenie wirusowe
Różnica między czyszczeniem, dezynfekcją i odkażaniem
Czyszczenie usuwa zarazki i brud z powierzchni. Możesz użyć mydła i wody do czyszczenia powierzchni. Nie zawsze zabija to zarazki, ale obniża ich liczbę. Zaleca się czyszczenie powierzchni przed ich dezynfekcją.
Dezynfekcja zabija zarazki na powierzchniach. Chemikalia dezynfekujące są silniejsze niż mydło, ale niekoniecznie czyszczą widocznie zabrudzone powierzchnie lub usuwają zarazki. Zabijanie bakterii zmniejsza ryzyko infekcji. Aby właściwie zadziałały, produkty muszą pozostawać na powierzchni przez określony czas – zwykle 3 do 5 minut.
Odkażanie zabija zarazki, ale dezynfekcja zabija ich więcej. Niektóre produkty są w stanie wykonać obie te czynności, ale dezynfekcja wymaga nieco więcej pracy. Mimo to środki dezynfekujące skutecznie obniżają ryzyko infekcji.
Czytaj też:
Dezynfekcja rąk – co należy o niej wiedzieć?