Ponieważ pandemia wirusa koronawirusa wciąż dotyka ludzi na całym świecie, eksperci doradzają, jak najlepiej radzić sobie z rutynowymi czynnościami, w tym zachowaniem bezpieczeństwa podczas zakupów spożywczych, i praktykami pielęgnacji skóry. Jedna z najnowszych sugestii, która zyskała popularność to post australijskiej pielęgniarki w serwisie społecznościowym. Porada brzmi: miej krótkie paznokcie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa.
Czytaj też:
Jak nie przytyć podczas przymusowego siedzenia w domu?
Ważna jest długość paznokci
Dr Neha Pathak, lekarz pierwszego kontaktu szczegółowo opisała, jak należy dbać o paznokcie podczas pandemii oraz jaka jest ich właściwa długość. Powiedziała, że paznokcie mogą przenosić zarazki, ale ponieważ nowy koronawirus jest wciąż badany, nie wiadomo jeszcze dokładnie, jak długo może żyć na paznokciach i skórze.
– Ważne jest, aby pamiętać, że wciąż uczymy się dużo o tym wirusie. Jest nam znany dopiero od około czterech miesięcy, więc wszystko, co mówimy, powinno być objęte zastrzeżeniem „z tego, co wiemy obecnie” – powiedziała Pathak. – Paznokcie z pewnością mogą przenosić zarazki i możliwe, że mogą powodować rozprzestrzenianie się wirusów. Absorbują zarazki i pozwalają na ich rozprzestrzenianie się. Nie wiemy jeszcze, jak długo nowy koronawirus może żyć na naszej skórze i paznokciach, ale z pewnością wystarczająco długo, aby mógł rozprzestrzenić się, jeśli nie myjemy właściwie rąk i paznokci.
Pathak zaleca, aby skracać paznokcie tak, by paznokieć nie sięgał ponad czubek palca. Odniosła się również do zalecenia Centrów Kontroli i Prewencji Chorób dla pracowników szpitali, aby mieli obcięte paznokcie.
– CDC zaleca, aby pracownicy służby zdrowia nie mieli długich paznokci ani nie korzystali ze sztucznych paznokci, ponieważ zarazki mogą żyć w szczelinach nawet po myciu rąk – powiedziała Pathak. – Bardzo ważne jest dokładne czyszczenie wokół i pod paznokciami.
Lakier też jest zagrożeniem
Pathak zaleciła także, aby usuwać nawet lekko zdarty lakier z paznokci.
– Ukruszony lakier do paznokci pozwala również wirusom ukrywać się w pęknięciach i szczelinach, dlatego zwracanie szczególnej uwagi na te obszary i usuwanie lakieru do paznokci, jeśli odprysł, jest ważne – powiedziała.
Pathak dodała, że optymalna metoda mycia rąk polegająca na użyciu mydła i wody z energicznym szorowaniem przez 20 sekund wokół palców, kciuków, nadgarstków oraz wokół i pod paznokciami jest najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz innych wirusów.
Czytaj też:
Jak zadbać o urodę, przebywając w domu
Jak dbać o paznokcie?
Usunięcie rozdrobnionego żelu do manicure w domu wymaga kilku podstawowych produktów, w tym acetonu, wacików, folii aluminiowej i pilnika do paznokci. Istotna jest też dezynfekcja sprzętu.
– Możesz dezynfekować narzędzia do paznokci za pomocą sprayów dezynfekujących. Upewnij się, że znajdują się na liście certyfikowanych środków dezynfekujących. Przeczytaj instrukcję, aby prawidłowo wyczyścić te produkty – powiedziała Pathak.
Dobrym pomysłem może być też czyszczenie innych produktów do makijażu i narzędzi, takich jak pędzle i gąbki oraz wyrzucanie przeterminowanych produktów kosmetycznych, które mogą zawierać bakterie.
Obgryzaniu mówimy „nie”
– Przestań obgryzać paznokcie – powiedziała Pathak. – Zarodki wirusa układu oddechowego, takiego jak ten nowy koronawirus, nie mogą dostać się do twojego ciała, chyba że wpuścisz je do oczu, nosa lub ust. Obgryzanie paznokci i skórek może narazić cię na infekcje bakteryjne wokół paznokci.
Na swojej stronie internetowej CDC opublikowało listę ogólnych zaleceń dotyczących higieny paznokci, co nie są ściśle związane z zapobieganiem COVID-19, ale jest zgodne z poradami Pathak dotyczącymi praktyk w zakresie pielęgnacji paznokci w czasie pandemii.
Odpowiednia higiena rąk obejmuje staranne czyszczenie i przycinanie paznokci, które mogą gromadzić brud i zarazki i mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania niektórych infekcji, takich jak owsiki. Paznokcie powinny być krótkie, a ich spód należy często myć wodą z mydłem.
Czytaj też:
8 sprawdzonych sposobów na przeciwdziałanie zmarszczkom