Jak cynk wpływa na paznokcie?
Cynk jest mikroelementem odgrywającym ważną rolę w metabolizmie człowieka. W organizmie katalizuje enzymy, umożliwia zwijanie (fałdowanie) białek i reguluje ekspresję genów. Bez któregokolwiek z tych procesów organizm człowieka nie funkcjonowałby prawidłowo.
Cynk umożliwia wzrost białek w organizmie. Obejmuje to białka w paznokciach. Autorzy artykułu naukowego z 2013 roku sugerują, że bez wystarczającej ilości cynku tempo wzrostu paznokci spada, a same paznokcie stają się kruche i łamliwe. Jeśli ilość cynku w organizmie jest szczególnie niska, możliwa jest całkowita utrata paznokci.
Objawy niedoboru cynku na podstawie paznokci
Niedobór cynku może objawiać się w organizmie na wiele sposobów. Zewnętrzną oznaką niedoboru cynku jest stan paznokci. Niedobór cynku może wpływać na paznokcie na kilka sposobów.
Kruchość paznokci
Kruche paznokcie są cienkie i bardzo łatwo łamią się. Mogą rozdzielać się poziomo, przez co powstają widocznie oddzielone warstwy.
Zapalenie naskórka i zanokcica
Tak zwane skórki to martwa skóra, która występuje u nasady paznokcia. Niedobór cynku może powodować stan zapalny w tym obszarze.
Z kolei zanokcica występuje, gdy wokół paznokcia występuje infekcja.
Linie Beau – bruzdy poprzeczne
Linie Beau to rowki biegnące poziomo w poprzek paznokci. Takie rowki pojawiają się, gdy występuje przerwa w obszarze, w którym rozpoczyna się wzrost paznokci. Niedobór cynku nie jest jedyną przyczyną linii Beau, ale jest powszechny. Inne przyczyny linii Beau to urazy i niedobór innych niezbędnych składników odżywczych oraz tak zwana choroba Raynauda.
Linie Beau to najczęstsza zmiana w obrębie paznokci, która jest oznaką problemu zdrowotnego, który występuje w innych częściach ciała.
Linie Muehrcke'a
Linie Muehrcke'a wyglądają podobnie do linii Beau. Jednak zamiast rowków występują jako podwójne białe linie, które biegną poziomo w poprzek paznokci.
Leukonychia
Leukonychia pojawia się jako białe zabarwienie paznokci. Ogólna leukonychia występuje wtedy, gdy cały paznokieć wydaje się biały, ale istnieją również kategorie częściowej leukonychii. Leukonychia poprzeczna, czyli linie Meesa, występuje wtedy, gdy zabarwienie występuje w liniach rozciągających się na szerokość paznokcia.
Leczenie dystrofii paznokci powstałej w wyniku niedoboru cynku
Jeśli dana osoba ma dystrofię paznokci wskutek niewystarczającej ilości cynku w diecie, może zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w cynk. Należą do nich:
- pełne ziarna
- drób
- czerwone mięso
- mięso kraba
- mięso homara
- wzbogacone płatki śniadaniowe
- orzechy
- produkty mleczne
- ostrygi.
Można również przyjmować suplementy cynku. Jednak ważne jest, aby nie przekraczać zalecanej dawki, chyba że na wyraźne polecenie lekarza.
Z kolei spożywanie zbyt dużej ilości cynku może prowadzić do objawów takich jak:
- nudności
- ból brzucha
- utrata apetytu
- biegunka
- bół głowy.
Jak zachować zdrowie paznokci?
Aby zachować zdrowie paznokci, można również spróbować następujących rozwiązań:
- utrzymywanie nawodnienia organizmu
- unikanie gryzienia lub dłubania w paznokciach
- utrzymywanie równo i krótko przyciętych paznokci
- noszenie gumowych rękawiczek podczas czyszczenia lub zmywania naczyń
- unikanie stosowania lakieru do paznokci i zmywacza do paznokci
- regularne nawilżanie dłoni i stóp
- unikanie noszenia sztucznych paznokci.
Czytaj też:
Szukasz naturalnej metody na opuchliznę i nawilżenie okolic oczu? Sięgnij po ten składnik, na pewno masz go w kuchni!Czytaj też:
Lubisz śliwki? Sięgnij także po olej z ich pestek! Jego właściwości zaskakująCzytaj też:
Jak zadbać o urodę, nie wydając ani grosza? 8 porad dermatologa