Według chińskiego badania, osoby, które codziennie noszą okulary, mogą być mniej podatne na infekcję COVID-19. Tylko około 6% z 276 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w szpitalu Suizhou Zengdu w Chinach musiało codziennie nosić okulary ze względu na ich krótkowzroczność. Jednak odsetek osób krótkowzrocznych w prowincji Hubei, gdzie znajduje się szpital, jest znacznie wyższy – według badania wynosi około 32%.
Jak okulary chronią przed COVID-19?
Okulary mogą powstrzymać infekcję COVID-19, ponieważ „uniemożliwiają lub zniechęcają osoby noszące do dotykania oczu, unikając w ten sposób przenoszenia wirusa z rąk do oczu” – spekulowali dr Yiping Wei z Drugiego Szpitala Stowarzyszonego Uniwersytetu Nanchang i jego współpracownicy.
Ochrona oczu może również potencjalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu kropelek unoszących się w powietrzu z oczami, stwierdzili autorzy badania w raporcie opublikowanym 16 września w JAMA Ophthalmology.
Jednak osoby noszące okulary, które zaraziły się COVID-19, zachorowały tak samo, jak osoby z normalnym wzrokiem.
„Chociaż jest to badanie obserwacyjne i nie można z niego wywnioskować niczego ostatecznego, istnieje sugestia, że jakakolwiek ochrona oczu może zmniejszyć ryzyko zakażenia” – powiedział dr Amesh Adalja, starszy naukowiec z Johns Hopkins Center w Baltimore.
„Należy to potwierdzić innymi badaniami obserwacyjnymi i bardziej formalnymi badaniami, na przykład dotyczącymi stosowania osłon twarzy. Jednak coraz częściej zauważa się, że ochrona oczu jest ważna” – dodał Adalja.
Czy ochrona oczu wystarczy?
Pamiętajmy, że zwykłe okulary korekcyjne nie zakrywają całkowicie oczu, podobnie jak gogle czy osłony twarzy. Okulary mogą zapewniać pewną ochronę, ale oczywiście zwykłe okulary, cząsteczki powietrza dostające się do oka mogą z łatwością ominąć okulary.
Według dr Lisy Maragakis równie prawdopodobne jest, że okulary „mogą stwarzać zwiększone ryzyko częstszego dotykania oczu i potencjalnego zanieczyszczenia ich podczas zdejmowania, wymiany lub regulacji ochrony oczu”.
Maragakis, która napisała artykuł redakcyjny towarzyszący nowemu badaniu, jest starszym dyrektorem ds. zapobiegania zakażeniom w Johns Hopkins Health System.
Czytaj też:
COVID-19 czy grypa? Jak to odróżnić?