Badanie przeprowadzone przez Universitat Rovira i Virgili (URV) i Pere Virgili Institut (IISPV) pod kierunkiem Lluísa Masany wykazało, że osoby leczone statynami mają od 22 do 25 proc. mniejsze ryzyko zgonu z powodu COVID-19.
Badanie zostało przeprowadzone za pośrednictwem Sieci Oddziałów Lipidów i Arteriosklerozy Katalonii. Zebrano informacje od 2159 pacjentów zakażonych SARS-COv-2 z 19 szpitali w Katalonii podczas pierwszej fali pandemii od marca do maja. Badacz ocenił sto zmiennych klinicznych na pacjenta, takich jak wiek, płeć, wcześniejsze choroby, poziom cholesterolu, ewolucja wirusa, metody leczenia COVID-19 itd. Następnie badacze porównali wskaźniki zgonów pacjentów leczonych statynami ze wskaźnikami zgonów wśród tych, którzy ich nie stosowali, a także przeanalizowali wpływ odstawienia statyn po przyjęciu pacjenta do szpitala. „W naszym porównaniu dostosowaliśmy grupy tak, aby były porównywalne pod względem wieku, płci i występowania wcześniejszych chorób”, wyjaśnia Masana, który koordynował badania z Oddziału Badań Lipidów i Arteriosklerozy na Wydziale Medycyny i Chirurgii URV, który jest członkiem sieci CIBERDEM, skupiającej grupy badawcze zajmujące się cukrzycą i metabolizmem w Hiszpanii. Masana jest również badaczem w Szpitalu Uniwersyteckim Sant Joan w Reus.
Leczenie statynami a ryzyko śmierci z powodu COVID-19
„Dane wskazują, że leczenie statynami zapobiega jednemu na pięć zgonów” – wskazał Masana. Ponadto, jeśli leczenie tym lekiem było kontynuowane podczas hospitalizacji, śmiertelność spadła nawet o 25 proc., zapobiegając w ten sposób co czwartemu zgonowi.
W konsekwencji Lluís Masana powiedział, że „odkrycia te nie tylko pokazują, że leczenie statynami nie ma negatywnego wpływu na ewolucję COVID-19, ale pokazują również, że znacznie zmniejsza śmiertelność pacjentów”.
Chociaż badania nigdy nie miały na celu wykazania, że podawanie statyn pacjentom z COVID-19 zmniejszyłoby ryzyko śmierci, otwiera drogę do badań, które mogą potwierdzić to odkrycie.