Chociaż Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nadal czyni z maseczek jedno z głównych zaleceń dotyczących zapobiegania przenoszeniu SARS-CoV-2, wirusa powodującego COVID-19, niektórzy ludzie wybierają plastikowe przyłbice w celu ochrony ponieważ, są dla nich wygodniejsze.
Jednak eksperci medyczni twierdzą, że przyłbica nie zapewnia odpowiedniej ochrony przed COVID-19, gdy jest używana samodzielnie. Zamiast tego zalecają używanie przyłbic wyłącznie jako uzupełnienie maseczek z tkaniny, a nie zamiast nich.
Czytaj też:
Koronawirus. Czy osoby noszące maseczki myją ręce? Nowe badania
Przyłbice mogą pomóc zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19
Według dr Michaela B. Edmonda, dyrektora ds. jakości i zastępcy dyrektora medycznego w University of Iowa Health Care oraz profesora klinicznego chorób zakaźnych na University of Iowa Carver College of Medicine, plastikowe przyłbice mogą zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem.
– Wydaje się, że głównym mechanizmem przenoszenia COVID są kropelki – powiedział. – Osłony na twarz doskonale zapobiegają przedostawaniu się kropelek do nosa, ust i oczu, czyli miejsc w organizmie, do których wirus dostaje się w celu wywołania infekcji – dodał Edmond.
Jednak, podczas gdy plastikowe osłony twarzy zapewniają barierę ochronną, kropelki w środowisku nadal mogą być wdychane przez otwarte obszary wokół plastikowej osłony.
Dlatego dr Joy Henningsen, adiunkt kliniczny na Uniwersytecie Alabama w Birmingham School of Medicine zauważyła, że plastikowe osłony twarzy działają najlepiej, aby „chronić użytkownika przed zakażoną osobą, gdy są używane z maseczką”.
Jak skuteczne są przyłbice w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19?
W nowym badaniu opublikowanym w Physics of Fluids wykorzystano wizualizacje do zbadania i zilustrowania, jak skuteczne są plastikowe osłony twarzy w ograniczaniu rozprzestrzeniania się COVID-19.
Okazało się, że chociaż przyłbice blokowały początkowy ruch do przodu symulowanego kaszlu lub kichania, wypuszczane kropelki wciąż mogły poruszać się i rozprzestrzeniać na dużym obszarze w środowisku.
Henningsen zwróciła również uwagę na inne badanie, które zostało przeprowadzone po wybuchu COVID-19 w Szwajcarii. W tym badaniu żadna z osób noszących maski nie uzyskała pozytywnego wyniku na obecność wirusa. Jednak kilka osób noszących tylko osłony twarzy dało wynik pozytywny. Dlatego mówi, że przyłbice są dobrym uzupełnieniem maseczek, ale nie powinny być używane zamiast nich.
– Nie ma czegoś takiego jak zbyt duża obrona przeciwko nowemu koronawirusowi – powiedziała Henningsen. – Im większa, tym lepiej. – Zakrywanie twarzy, regularne mycie rąk, dystans fizyczny i jak najdłuższe przebywanie w domu to bardzo dobre narzędzia. Dodaj przyłbicę do wszystkich tych wymaganych praktyk, a przejdziesz od „dobrej” do „wielkiej” ochrony – dodała.
Czytaj też:
Koronawirus. Na jakiej podstawie można rozpoznać zakażenie?
Jak odnieść najlepszą korzyść z przyłbicy?
Aby uzyskać jak największe korzyści z noszenia przyłbicy, Henningsen i Edmond zalecają następujące trzy rzeczy:
1. Zawsze zakładaj przyłbicę z maską
Henningsen wyjaśniła, że przyłbice dają największe korzyści, gdy nosisz je razem z maseczką.
– Tkaniny zasłaniające twarz chronią innych – powiedziała. – Altruizm, który okazujesz, nosząc jedną z tych opcji, jest życzliwością dla innych, a ta dobroć jest odwzajemniana, gdy ktoś też nosi maseczkę. Wtedy dzieje się prawdziwa magia, gdy obie strony je noszą. Moja maska cię chroni, twoja maska chroni mnie. Dodanie przyłbicy jest wisienką na torcie i zapewnia ochronę tobie, użytkownikowi.
2. Upewnij się, że przyłbica jest dobrze dopasowana
– Przyłbica powinna sięgać poziomu brody lub niżej z przodu – powiedział Edmond.
Powiedział, że powinna sięgać prawie do uszu po bokach i „nie powinno być żadnej szczeliny między czołem a przednią częścią przyłbicy, chyba że nad szczeliną jest zasłona. W przeciwnym razie kropelka z układu oddechowego może przedostać się przez szczelinę i wylądować na czyjejś twarzy.
3. Po każdym użyciu wyczyść i zdezynfekuj przyłbicę
CDC sugeruje odwołanie się do instrukcji producenta, jeśli są dostępne. Jeśli nie ma dostępnych instrukcji, instytucja sugeruje czyszczenie neutralnym detergentem i ciepłą wodą w celu usunięcia wszelkich widocznych zabrudzeń, a następnie spłukanie czystą wodą.
Następnie zaleca dezynfekcję przyłbicy, najlepiej roztworem na bazie chloru. Alkohol może z czasem uszkodzić plastik i kleje. Ponadto może usunąć wszelkie właściwości przeciwodblaskowe i przeciwmgielne. Ponownie należy spłukać przyłbicę czystą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałości i wysuszyć na powietrzu lub użyć czystych ręczników papierowych, aby usunąć wszelką wilgoć.
Czy plastikowe osłony na twarz są lepszą alternatywą niż maseczki z tkaniny?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że osłony na twarz byłyby dobrą alternatywą dla niektórych osób, na przykład dla tych, które do komunikacji używają czytania z ruchu warg lub mają trudności z oddychaniem.
Niestety, Henningsen powiedziała, że badania pokazują, że przyłbice są przydatne tylko jako uzupełnienie maseczek. Nie należy ich używać zamiast nich – ani też ludzie nie powinni wierzyć, że zapewniają ten sam poziom ochrony.
Czytaj też:
Koronawirus. Dlaczego niektórzy noszą maseczki, a inni nie?