Brytyjczycy ostrzegają, że prawie jedna trzecia osób, które do tej pory zmarły z powodu zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa (który obecnie nazywany jest mutacją DELTA), było w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 i przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki chroniącej przed SARS-CoV-2.
Koronawirus. Jakie są objawy zakażenia wariantem DELTA?
Według danych udostępnionych przez Public Health England z powodu zakażenia wariantem DELTA zmarło dotąd 42 Brytyjczyków, a 12 z nich (29 proc.) przyjęło 2 dawki szczepionki przeciw COVID-19. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock potwierdza, że nowa mutacja koronawirusa odpowiada już za około 91 proc. wszystkich zakażeń notowanych w Wielkiej Brytanii.
Szacuje się, że nowy wariant DELTA może być nawet o 60 proc. bardziej zakaźliwy niż pozostałe szczepy, które dominowały w poprzednich falach pandemii. Ten typ dominuje głównie wśród ludzi młodych (poniżej 40. roku życia) oraz u młodzieży, a nadal największą część zachorowań notuje się u osób, które się nie zaszczepiły.
Wariant DELTA – kto najczęściej się zakaża?
Prof. Tim Spector, który nadzoruje badania dotyczące objawów zakażenia koronawirusem (ZOE COVID STUDY) rejestrowanych przez użytkowników korzystających ze specjalnych aplikacji ujawnił, że w przypadku młodych ludzi wariant DELTA może dawać symptomy podobne do przeziębienia, a mimo że wiele osób może nawet nie odczuwać żadnego dyskomfortu, to i tak może zakażać innych i przenosić dalej patogen stanowiąc potencjalne zagrożenie dla otoczenia.
Od początku maja użytkownicy aplikacji przeznaczonej do walki z COVID-19 zaczęli zgłaszać nieco inne objawy niż te, które dominowały w poprzednich falach pandemii.
Choć nadal dosyć często zakażeni mają gorączkę, to jeden z takich klasycznych objawów COVID-19 jak utrata węchu lub smaku nie jest już tak powszechny, jak wcześniej.
Jakie symptomy mogą wskazywać na zakażenie wariantem DELTA?
Do najpopularniejszych symptomów SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii obecnie zalicza się:
- ból głowy
- katar
- ból gardła
Z kolei badanie przeprowadzone przez Imperial College London na grupie ponad miliona uczestników wskazało, że kiedy na Wyspach Brytyjskich dominował tzw. wariant alfa, najsilniej związane z zakażeniem koronawirusa były takie objawy jak:
- dreszcze
- utrata apetytu
- uczucie osłabienia i ból mięśni
- uporczywy kaszel
- podwyższona temperatura ciała
- osłabienie zmysłu węchu lub smaku
W innych krajach, w których pojawił się wariant DELTA część zakażonych skarżyła się z kolei m.in. na takie objawy jak:
-
zaburzenia słuchu
- problemy gastryczne
- ciężkie zapalenie migdałków
- poważne zakrzepy krwi (grożące nawet amputacją palców u kończyn)
- zaczerwienione oczy
- nudności, wymioty, biegunka
Wszystkie osoby, które odczuwają powyższe dolegliwości, proszone są o to, by jak najszybciej zgłosiły się na wykonanie testu na obecność koronawirusa, nawet jeśli są już zaszczepione przeciwko COVID-19.
Czytaj też:
Czym jest wariant delta – co wiemy o najgroźniejszej mutacji koronawirusa?