Paracetamol i ibuprofen: czy można je brać w jednym czasie?

Paracetamol i ibuprofen: czy można je brać w jednym czasie?

Dodano: 
Amantadyna
Amantadyna / Źródło: Shutterstock
Eksperci zaznaczają, że zawsze trzeba zaczynać tylko od jednego z tych składników, ale można też stosować je naprzemiennie.

Ból gardła, bóle mięśni, gorączka, ból głowy, ból brzucha – na wszystkie z tych dolegliwości remedium często stanowi albo ibuprofen, albo paracetamol. Zazwyczaj więc to po leki zawierające te substancje sięgamy w takich przypadkach. Ale jaki jest najlepszy sposób ich zażywania? Czy można stosować je razem lub bezpiecznie zamieniać jeden z drugim?

Czy można stosować ibuprofen i paracetamol równocześnie?

Jak zaznacza Richard Watkins, lekarz medycyny zakaźnej z Uniwersytetu Medycznego Northeast Ohio, zawsze należy zaczynać od przyjmowania tylko jednego z tych leków, aby sprawdzić, czy pomaga. Jeśli zalecana na opakowaniu dawka ibuprofenu lub paracetamolu nie działa, można spróbować stosować te substancje naprzemiennie. Jak zaznacza z kolei prof. John Sellick, ekspert ds. chorób zakaźnych z Uniwersytetu w Buffalo, taki sposób często stosowany jest przez lekarzy rodzinnych, ponieważ pozwala na przyjmowanie większej ilości leku w granicach dawkowania. Jest to całkowicie bezpieczne, o ile przestrzegasz zasad przyjmowania leku, wypisanych na opakowaniu. To szczególnie ważne o tyle, że paracetamol często występuje jako składnik innych preparatów, np. na kaszel lub przeziębienie. Zbyt duża ilość paracetamolu i ibuprofenu działa toksycznie na wątrobę i nerki.

Czytaj też:
Paracetamol: działanie, dawkowanie, przeciwwskazania. Najważniejsze informacje

Źródło: Prevention
+
 0

Czytaj także