Alkohol jest jedną z najpopularniejszych używek na świecie. To poważny problem, ponieważ nadużywanie alkoholu bardzo szybko prowadzi do uzależnienia, a to do kolejnych problemów – zdrowotnych, psychicznych i emocjonalnych. Powszechnie wiadomo, że regularne spożywanie dużych ilości alkoholu powoduje problemy z wątrobą, która metabolizuje toksyny i pomaga wydalić je z organizmu. Jednak nie tylko o wątrobę powinniśmy się martwić. Uzależnienie od alkoholu drastycznie zwiększa ryzyko rozwoju raka.
Alkohol a rozwój nowotworu
Alkohol został powiązany z następującymi nowotworami:
-
nowotwory jamy ustnej,
-
nowotwory gardła i krtani,
-
nowotwory przełyku,
-
nowotwory wątroby,
-
nowotwory okrężnicy i odbytnicy,
-
nowotwory piersi.
Alkohol może również zwiększać ryzyko raka trzustki i żołądka. W przypadku każdego z tych nowotworów im więcej alkoholu pijemy, tym większe ryzyko zachorowania na raka. Problem jest więc bardzo poważny. Rezygnacja z alkoholu lub jego znaczne ograniczenie jest podstawowym elementem profilaktyki raka.
Dlaczego alkohol sprzyja nowotworom?
Mechanizmów jest wiele, a naukowcy wciąż odkrywają kolejne. Komórki uszkodzone przez alkohol mogą próbować się naprawiać, co może prowadzić do zmian DNA, które mogą być krokiem w kierunku raka. Alkohol i jego produkty uboczne mogą również uszkadzać wątrobę, prowadząc do stanu zapalnego i bliznowacenia – co sprzyja rozwojowi raka. Alkohol zaburza także gospodarkę hormonalną (szczególnie ważne w przypadku nowotworów piersi), a także utrudnia wchłanianie wielu składników odżywczych, prowadząc do niedoborów, które zostały już powiązane z większym ryzykiem rozwoju nowotworów (np. niedobór kwasu foliowego).
Palenie i picie
Picie i palenie w połączeniu jeszcze bardziej zwiększa ryzyko rozwoju tych nowotworów, nawet bardziej niż sam alkohol lub palenie. Dzieje się tak, ponieważ alkohol może pomóc szkodliwym substancjom chemicznym w tytoniu dostać się do komórek, które wyściełają jamę ustną, gardło i przełyk. Alkohol może również ograniczać sposób, w jaki komórki te mogą naprawić uszkodzenia DNA spowodowane przez chemikalia zawarte w tytoniu.
Czytaj też:
Czynniki ryzyka nowotworów. Jakie jest ryzyko chorób nowotworowych?