Zatorowość płucna, czyli inaczej mówiąc: zator płucny, jest bardzo poważnym stanem. Nagła śmierć w wielu przypadkach jedynym, pierwszym i ostatnim objawem. Dlatego właśnie zatorowość płucna jest tak niebezpieczna. Gdy dojdzie do zatkania tętnicy płucnej bądź któregoś z jej rozgałęzień, dochodzi do sytuacji podobnej jak przy zawale czy udarze. Tutaj mówimy o płucach.
Skrzep rozwija się zwykle w innej części ciała, najczęściej nodze. Kiedy skrzep jest tak duży, jak tętnica lub naczynie krwionośne, wówczas zamyka je i blokuje przepływ krwi do części płuc. Szczególnie niebezpieczne jest zatkanie pnia tętnicy płucnej, ponieważ może doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia. Chociaż może się to zdarzyć każdemu, National Institutes of Health (NIH) podaje, że niektórzy ludzie są bardziej narażeni na rozwój zakrzepu krwi, który następnie może spowodować zator płuc. Dotyczy to np. osób, które przeszły niedawno operację, są otyłe, zmagają się z nowotworem, mają zdiagnozowaną chorobę serca lub płuc, bądź też doszło u nich do złamania biodra lub kości w obrębie kończyny dolnej. Ryzyko wzrasta także u kobiet po porodzie i pań, stosujących tabletki antykoncepcyjne.
Zatorowość płucna – czynniki ryzyka
Zatorowość płucna jest na ogół stanem nagłym i wymagającym pilnej interwencji lekarskiej. Można jednak wyróżnić kilka czynników ryzyka, które zwiększają ryzyko powstawania niebezpiecznego skrzepu:
-
Środki antykoncepcyjne, zawierające zarówno estrogen, jak i progesteron, zwiększą poziom czynników krzepnięcia krwi.
-
Brak aktywności fizycznej przez dłuższy czas również sprzyja powstawaniu skrzepów w kończynach. Może się tak zdarzyć w przypadku osób, które siedzą przez dłuższy czas, na przykład w podróży samolotem lub autobusem lub samochodem.
- Ryzyko wzrasta po urazach, zabiegach i operacjach, szczególnie kończyn.
Zatorowość płucna – 5 sygnałów ostrzegawczych
-
Zaniepokoić powinien ból, wzrost ciepłoty i zaczerwienienie w obrębie nogi. Ten stan nazywa się zakrzepicą żył głębokich. Stamtąd zakrzep może wędrować do płuc i wywołać zator tętnicy płucnej.
-
U niektórych pacjentów pierwszym objawem zatorowości płucnej jest po przebyciu skrzepu w płucach. Najczęstszym objawem jest wówczas duszność. Podczas kaszlenia może pojawić się krew.
- Zasinienie ciała pojawia się bardzo szybko, gdy tlen nie może właściwie przepływać i odżywiać serca.
-
Ból w klatce piersiowej jest kolejnym znakiem ostrzegawczym zatorowości płucnej. Kiedy część funkcji płuc jest wyłączona, do serca dostaje się mniej tlenu, co powoduje ból, który może być ostry i kłujący i pogarsza się z głębokim oddechem. Wystąpienie takiego bólu może również świadczyć o zawale serca.
-
Uczucie niepokoju lub lęku mogą sygnalizować zator płucny. Nie wolno również bagatelizować zawrotów głowy, szczególnie jeśli towarzyszą im powyższe objawy.
Zatorowość płucna może początkowo wyglądać jak zgaga, zawał serca, niewydolność serca, zapalenie płuc i inne schorzenia. Jednak stan pacjenta pogarsza się tak szybko, że i tak należy pilnie wdrożyć leczenie. Ważne, by pacjenci nie bagatelizowali objawów i natychmiast wzywali pogotowie, gdy coś ich zaniepokoi? Bez względu na przyczynę powstawania duszności lub bólu w klatce piersiowej, te dwa objawy wymagają szybkiej reakcji.
Czytaj też:
4 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o grypie