Prostata to mały gruczoł w kształcie orzecha, który odgrywa ważną rolę w procesie ejakulacji. Gruczoł ten znajduje się pod pęcherzem moczowym, przywiera do przedniej ściany odbytu, a przez jego wnętrze przechodzi cewka moczowa. Dlatego też, gdy prostata się powiększa, pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Prostata produkuje płyn w spermie i pomaga wypchnąć go w momencie wytrysku. Odpowiedzialne są za to mięśnie znajdujące się wokół prostaty, które kurczą się w chwili szczytowania.
Czy częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka prostaty?
Naukowcy od dawna zastanawiają się, czy częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka prostaty. Jedni uważają, że tak, inni, że nie ma to znaczenia. Niestety, mimo licznych badań, wynik tego sporu nie został jednoznacznie rozstrzygnięty.
Z badań opublikowanych w 2016 roku na łamach European Eurology wynika, że mężczyźni, którzy częściej doświadczają wytrysku, rzadziej chorują na raka prostaty w porównaniu z tymi, u których rzadziej dochodzi do ejakulacji. Badania z 2016 r. były kontynuacją badań z 2004 r., Które doprowadziły do podobnego wniosku. Oba badania wykazały, że ryzyko raka prostaty może być zmniejszone u mężczyzn, którzy szczytują 21 lub więcej razy na miesiąc.
Jednakże inne badanie z 2008 roku wykazało, że mężczyźni w wieku 20 i 30 lat, którzy częściej mają wytrysk, są bardziej narażeni na zwiększone ryzyko raka prostaty. Ale okazało się też, że częste masturbowanie wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem raka prostaty u mężczyzn po 50. roku życia.
Dlatego też konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy częsty wytrysk zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn w każdym wieku.
Rak prostaty – czynniki ryzyka
Na rozwój nowotworu prostaty wpływają m.in.:
-
wiek,
-
rasa,
-
predyspozycje genetyczne,
-
używki,
-
niezdrowa dieta,
-
brak aktywności fizycznej.
Rak prostaty – objawy
-
Problemy z kontrolą pęcherza.
-
Krew w spermie lub moczu.
- Zaburzenia wzwodu.
- Ból w obrębie miednicy.