Fakt pozostaje niezmienny – ruch to zdrowie. Wiele wcześniej badań wykazało, że nawet niewielka, ale regularna aktywność fizyczna może pomóc chronić zdrowie mózgu i układ krążenia. Nie mówimy tutaj o sporcie, mającym doprowadzić do utraty masy ciała, a o aktywności, która pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu i chroni przed chorobami.
Niektórym wydaje się, że tylko częste i intensywne treningi mają sens i mogą cokolwiek zmienić. Nowe doniesienia z pewnością zachęcą wiele osób do pojęcia swobodnej aktywności fizycznej, jak taniec, praca w ogródku czy spacerowanie.
Czytaj też:
Lubisz takie napoje? Możesz przedwcześnie umrzeć
Chcesz zachować zdrowie? Wybierz aktywność, która sprawia ci przyjemność
Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Shandong University w Jinan w Chinach, University of Texas Medical Branch w Galveston oraz University of Minnesota w Minneapolis, a także z innych instytucji badawczych wykazało związek między niższym ryzykiem śmierci z różnych przyczyn a niskim poziomem aktywności fizycznej. Naukowcy przeanalizowali dane zebrane w ramach National Health Interview Surveys – serii corocznych ankiet, wypełnianych przez Amerykanów. Udzielają oni informacji na temat swoich nawyków zdrowotnych i stylu życia.
Dla porównania zespół oszacował, że 1 minuta energicznego wysiłku oznaczałaby 2 minuty aktywności o umiarkowanej intensywności, takiej jak ogrodnictwo, taniec lub szybki spacer. W swojej analizie naukowcy uwzględnili jedynie aktywności fizyczne, które trwały 10 lub więcej minut jednocześnie.
Eksperci odkryli, że w przeciwieństwie do osób, które prowadziły siedzący tryb życia, osoby, które zajmowały się przez 10–59 minut umiarkowaną, swobodną aktywnością fizyczną tygodniowo, miały o 18 procent mniejsze ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny.
Jednocześnie autorzy badania zauważają, że uczestnictwo w bardziej intensywnych rodzajach ćwiczeń, w tym bieganie i jazda na rowerze, może przynieść większe korzyści zdrowotne.
Badania zostały opublikowane na łamach „British Journal of Sports Medicine”.
Czytaj też:
Już wiosna?! Naukowcy tłumaczą, dlaczego wraz z wiekiem czas leci szybciej