Nadmierne ćwiczenia mogą z pewnością mieć wpływ na ciało: zmęczenie i ból mięśni, nadwyrężenia, a nawet urazy mogą wynikać z przetrenowania. Ale czy zbyt dużo ćwiczeń może osłabiać umysł? Niestety tak. Z badań opublikowanych na łamach „Current Biology” wynika, że przetrenowanie prowadzi do zmęczenia psychicznego.
W badaniu sprawdzono obciążenie treningowe triathlonistów. Stwierdzono u nich zmniejszoną aktywność w części mózgu, która jest niezbędna do podejmowania decyzji.
Zespół przetrenowania, jak to nazywają badania, jest formą wypalenia zawodowego. U sportowców wytrzymałościowych wypalenie zawodowe definiuje niewyjaśniony spadek wydajności związany z intensywnym wyczerpaniem. Okazuje się bowiem, że intensywne praca poznawcza i trening fizyczny wpływają na ten sam obszar mózgu.
Intensywne treningi a szkodliwe przetrenowanie
Trudno jednoznacznie określić, co jest przetrenowaniem, ponieważ wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Zmęczenie w trakcie lub po aktywności fizycznej jest normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak pojawiają się problemy z zebraniem myśli, koncentracją lub mówieniem, problem jest poważniejszy i można wskazywać na przetrenowanie. To natomiast może się przekładać m.in. na zdolność podejmowania decyzji.
Badania sugerują, że kontrola mentalna jest ważna w intensywnym treningu sportowym, ponieważ utrzymanie wysiłku fizycznego i osiągnięcie odległego celu wymaga kontroli poznawczej. Osoby uprawiające sport zawodowo muszą rozpoznać swoje granice nie tylko ze względu na to, jak przetrenowanie wpływa na ciało, ale także na wpływ na mózg. I tak jak dają swojemu ciału odpocząć i wyleczyć zakwasy, tak i mózg zasługuje na przerwę.
Czytaj też:
Twoja dieta jest zła. Świadczy o tym każdy z tych 7 sygnałów