Gorzki melon bywa wykorzystywany w kuchni azjatyckiej, ponieważ nadaje potrawom specyficznej goryczy. Suplementy z ekstraktem z tej rośliny są też popularne wśród diabetyków. Naukowcy postanowili więc przetestować jej możliwości na innym polu. Dokładnie na różnych typach komórek rakowych – w tym komórkach raka piersi, prostaty oraz głowy i szyi.
Gorzki melon w walce komórkami nowotworowymi
Testy laboratoryjne wykazały, że ekstrakt powstrzymał te komórki przed replikacją, co sugeruje, że może być skuteczny w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się raka. W dalszych eksperymentach z wykorzystaniem modeli mysich naukowcy odkryli, że ekstrakt roślinny był w stanie zmniejszyć częstość występowania raka języka.
Naukowcy postanowili więc skupić się na komórkach rakowych jamy ustnej i języka, Wykazali, że ekstrakt oddziałuje z cząsteczkami, które pozwalają glukozie (zwykłemu cukrowi) i tłuszczowi przemieszczać się po ciele, w niektórych przypadkach „zasilając” komórki rakowe i umożliwiając im rozwój. Ingerując w te szlaki, ekstrakt gorzkiego melona zasadniczo powstrzymał wzrost nowotworów, a nawet doprowadził do śmierci niektórych komórek rakowych.
Badacze nie wiedzą, czy podobne efekty uzyskaliby w testach na ludziach i być może w przyszłości przeprowadzą takie eksperymenty. Powszechnie wiadomo jednak, że niektóre produkty wykazują silne działanie prozdrowotne, co jest szczególnie ważne w profilaktyce chorób. Eksperymenty na naturalnych ekstraktach z pewnością będą coraz popularniejsze.
Naukowcy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Cell Communication and Signaling.
Czytaj też:
Ten lek zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie