Nagłe, wyjątkowo nieprzyjemne i wywołujące niepokój uderzenia gorąca nie są jedynie kobiecym problemem. Choć w większości przypadków nagłe odczuwanie gorąca i zaczerwienienie skóry dotyczą kobiet w średnim wieku, to zdarzają się także mężczyznom. Mogą wskazywać na męski odpowiednik menopauzy, czyli andropauzę oraz być objawem różnych schorzeń.
Uderzenia gorąca u kobiet
Wkroczenie w okres przedmenopauzalny oraz sama menopauza to najczęstsze z przyczyn występowania uderzeń gorąca u kobiet. Ta dość nieprzyjemna dolegliwość pojawia się także u dojrzewających nastolatek oraz kobiet w wieku reprodukcyjnym i ma związek m.in. z naturalnymi wahaniami poziomu hormonów płciowych, które związane są z cyklem menstruacyjnym. Z tego względu uderzenia gorąca mogą pojawiać się przed miesiączką i w okresie owulacji, a także są zaliczane do grupy objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS.
Uderzenia gorąca u mężczyzn
U mężczyzn w średnim wieku uderzenia gorąca także mają związek z wahaniem poziomu hormonów, które powoduje andropauza, czyli męski odpowiednik kobiecej menopauzy. I w przypadku mężczyzn stopniowe zmniejszanie się wydzielania hormonów płciowych wpływa na pojawienie się dodatkowych objawów, czyli m.in. osłabienia i zaburzeń erekcji. Obniżony poziom testosteronu może powodować także uderzenia gorąca u młodych mężczyzn.
Ważne: uderzenia gorąca nie są jedynie objawem wahania poziomu hormonów płciowych oraz starzenia się organizmu. Dolegliwość ta może być też objawem różnych schorzeń i nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, które spowodowane są np. naszym trybem życia. Niezależnie od płci oraz wieku uderzenia gorąca zawsze powinny skłonić do wizyty u lekarza.
Uderzenia gorąca – przyczyny niezwiązane z menopauzą i andropauzą
Inne przyczyny uderzeń gorąca związane są z naszym ogólnym stanem zdrowia. W przypadku kobiet oraz mężczyzn mogą być powodowane tymi samymi czynnikami, czyli:
- nadciśnieniem tętniczym,
- schorzeniami płuc,
-
przemęczeniem,
-
nerwicą,
-
chorobami nowotworowymi,
-
zaburzeniami w funkcjonowaniu tarczycy,
-
zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśnia sercowego,
- niedowagą,
- nadwagą i otyłością,
- stosowaniem niektórych leków.
Uderzeniom gorąca mogą towarzyszyć:
- nadmierne pocenie,
- drżenie ciała,
- zaczerwienienie twarzy,
- uczucie niepokoju,
- duszności,
- zawroty głowy.
Uderzenia gorąca – jak ustalić przyczynę dolegliwości?
W przypadku powtarzających się uderzeń gorąca nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto notować okoliczności, w których pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości oraz zapisywać współtowarzyszące im objawy. Pomoże to w postawieniu właściwej diagnozy oraz pozwoli dobrać odpowiedni zestaw badań diagnostycznych.
Ważne: uderzenia gorąca, które pojawiają się w nocy i towarzyszy im obfite pocenie się to objaw wielu poważnych schorzeń, także schorzeń nowotworowych. Z tego względu kluczowe jest szybkie rozpoczęcie badań diagnostycznych. W przypadku uderzeń gorąca najczęściej wykonuje się badania krwi, badania moczu oraz oznaczenie poziomu hormonów. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych lekarz zleca dodatkowe badania diagnostyczne np. prześwietlenie płuc.
Brak nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu często wskazuje na psychogenne podłoże dolegliwości. Uderzenia gorąca to jeden z częstych objawów nerwicy somatycznej, która wymaga wsparcia psychoterapeuty oraz stosowania leków przepisanych przez psychiatrę. Nieleczone zaburzenia nerwicowe nie tylko uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, ale także są przyczyną wystąpienia poważnych zaburzeń lękowych.
Podsumowując, uderzenia gorąca najczęściej pojawiają się u mężczyzn w średnim wieku i mają związek z andropauzą. Inne przyczyny tej dolegliwości są związane z ogólną kondycją organizmu oraz zmianami chorobowymi, które obejmują m.in. serce, płuca oraz układ nerwowy.
Czytaj też:
Objawy menopauzy mogą być powiązane z chorobami układu krążenia? Nowe badania