Przyczyny bólu kolana – stany zapalne i urazy
Stany zapalne i urazy to najczęstsze źródła ból kolana przy zginaniu czy chodzeniu. Najczęstszą przyczyną stanu zapalnego są:
- przetrenowanie,
- brak odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem – częste u początkujących sportowców,
- wiek po 40. roku życia – im człowiek starszy, tym łatwiej o problemy ze stawami,
- otyłość,
- siedzący tryb życia, – nogi pozostają w jednej pozycji przez długi czas,
- częste dźwiganie ciężarów,
- urazy w obrębie stawu,
- przebyte operacje kolana.
Poza bólem kolana, o stanie zapalnym świadczyć mogą również opuchlizna, ocieplenie tkanek, a także wysięk.
Urazy prowadzące do bólu kolana najczęściej występują u sportowców, zarówno zawodowych, jak i zaawansowanych amatorów. Niekiedy mogą pojawić się również u osób początkujących, które nie wykonały odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem, a także w sytuacji, gdy dana osoba gwałtownie rozpoczęła intensywne treningi. Do najczęstszych urazów należą te w obrębie łąkotki, a także te dotyczące ścięgien i więzadeł, w tym ich naruszenie, a nawet zerwanie. Niekiedy problemem może być również skręcenie kolana.
Przyczyny bólu kolana – choroby ogólnoustrojowe
Ból kolana może być wynikiem problemów nie tylko w obrębie kolana, lecz także całego organizmu. Jednym z najczęstszych problemów tego typu jest RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Chociaż nie ma pewności, co wywołuje to schorzenie, najczęściej podejrzewa się czynniki genetyczne. Niekiedy przypadki wystąpienia choroby następują również po przeżyciu przez pacjenta silnego stresu. Pierwsze objawy to zazwyczaj zmiany w obrębie najmniejszych stawów, najczęściej równolegle, po obu stronach ciała. Niekiedy jednak początkowo obejmują one jeden, duży staw, co może objawiać się np. bólem kolana. Oprócz dolegliwości bólowych charakterystyczna jest również opuchlizna oraz znaczne zmniejszenie ruchomości. Postępująca choroba może rozprzestrzenić się również na inne układy w organizmie.
Kolejnym schorzeniem, jakie może wywołać ból kolana, jest dna moczanowa, powszechnie znana jako artretyzm. Jest to schorzenie metaboliczne, które wywoływane jest przez skłonności genetyczne. Problem może nasilać się również u osób często spożywających mocne alkohole oraz piwo, stosujących nieodpowiednią dietę, cierpiących na nadciśnienie oraz otyłych bądź ze znaczną nadwagą.
Jednym ze schorzeń, które mogą wywoływać ból kolana, jest także borelioza. Ta choroba wywoływana przez kleszcze na początku atakuje stawy oraz układ nerwowy, jedna nieleczona może rozprzestrzenić się na cały organizm, dlatego jest ona niezwykle niebezpieczna.
Leczenie bólu kolana
Podstawą leczenia bólu kolana zazwyczaj jest odpoczynek i nie nadwyrężanie stawu, a także stosowanie NLPZ. Takie metody powinny w zupełności wystarczyć, jeżeli problem nie jest szczególnie poważny i wynika np. z przetrenowania, np. wystąpił ból kolana po bieganiu. Niekiedy dodatkowo zaleca się również specjalne ćwiczenia, najlepiej dobrane przez rehabilitanta. Wspomniane NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne, można stosować w różnych formach. Do najpopularniejszych należą tabletki oraz plastry. Dostępne na rynku plastry przeciwbólowe i przeciwzapalne to wyjątkowo wygodne rozwiązanie, łagodniejsze dla układu pokarmowego, dlatego najczęściej zaleca się to rozwiązanie.
W przypadku poważniejszych urazów, np. zerwania więzadeł, konieczna może być również operacja, po której wdrożona zostanie fizjoterapia, w tym ćwiczenia na specjalnych urządzeniach, w tym szynach do ćwiczeń. Jeżeli przyczyną są choroby prowadzące do niszczenia w obrębie stawu, np. degeneracji tkanki chrzęstnej, w celu zatrzymania lub spowolnienia postępu tego zjawiska oraz zmniejszeniu bólu kolana, stosuje się iniekcje żelu hialuronowego w obrębie stawu.
Pokonanie bólu kolana nie zawsze jest łatwe, jednak w wielu przypadkach można sobie z nim poradzić. Bardzo ważne jest, aby nie nadwyrężać stawu, a także zadbać i dietę, która go wzmocni i pomoże zrzucić zbędne kilogramy, które mogą być przyczyną pogorszenia stanu pacjenta, a nawet wystąpienia samego problemu.