Naukowcy z University of Queensland przeanalizowali poziomy depresji u 892 matek oraz rozwój i zachowanie 978 dzieci, wykorzystując dane z australijskiego Longitudinal Study on Women's Health. Porównali depresję matek przed ciążą, w jej trakcie i po niej, i stwierdzili, że czas trwania jest bardziej wpływowy niż moment wystąpienia.
Dr Katrina Moss powiedziała, że badanie wykazało, że jedna na pięć kobiet doświadczyła depresji raz, a 11 procent ponownie. „Im dłużej matka cierpi na matczyną depresję, tym gorsze są wyniki dla dziecka” – powiedział dr Moss.
Depresja poporodowa i badania przesiewowe
„Matki mogą martwić się, że jeśli miały depresję w czasie ciąży, jest już za późno, aby cokolwiek z tym zrobić, ale zmniejszenie objawów depresyjnych na każdym etapie jest lepsze dla nich i ich dzieci. „Im wcześniej będziemy w stanie skutecznie wykryć i leczyć depresję matczyną, tym większe są nasze szanse na poprawę wyników”. Dr Moss zasugerował, że badania przesiewowe w kierunku depresji mogą rozpocząć się, gdy pary zaczną planować ciążę i będą kontynuowane przez okres okołoporodowy i wczesne dzieciństwo.
„Depresja poporodowa stanowi poważne wyzwanie dla kobiet, rodzin i społeczności, dlatego musimy lepiej opiekować się kobietami w kluczowych momentach ich życia” – powiedziała.