Nadmierne pragnienie zazwyczaj idzie w parze ze wzmożonym oddawaniem moczu i świadczy o zaburzeniach wodno-elektrolitowych w organizmie. Następstwem tego jest wypijanie dużej ilości płynów. Może być to objaw choroby, ale też sygnał, że u takiej osoby dochodzi do zaburzeń hormonalnych.
Wzmożone pragnienie a zaburzenia hormonalne
Zaburzenia hormonalne dotykają coraz większej ilości kobiet. Są związane z nieprawidłowym działaniem gruczołów produkujących hormony i wymagają konsultacji z endokrynologiem. Ich przyczyną mogą być schorzenia dotyczące narządów odpowiedzialnych za produkcję danego hormonu lub naturalne procesy zachodzące w organizmie. Wpływ może też mieć dieta, niezdrowy styl życia oraz stres.
Problemy hormonalne mogą objawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest silne pragnienie. Zdarza się, że gwałtowne zmiany hormonalne odpowiadają za zaburzenia pracy ślinianek. Suchość w ustach jest skutkiem ubocznym między innymi zmian hormonalnych, które zachodzą na przykład w okresie menopauzy. Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą prowadzić również do innych chorób. Takie wzmożone pragnienie może być objawem zaburzeń funkcji tarczycy, a dokładnie mieć związek z nadczynnością tarczycy lub niedoczynnością tarczycy. Dotyczy to również kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników oraz zbyt wysoki poziom androgenów w organizmie. Do nadmiernego pragnienia może też prowadzić choroba Addisona.
Pozostałe objawy zaburzeń hormonalnych
Jeśli nadmiernemu pragnieniu towarzyszą też inne objawy – warto skonsultować się z lekarzem. Będzie on w stanie ustalić przyczynę i zalecić odpowiednie leczenie lub dalsze badania, jeśli będzie to konieczne. Co jeszcze może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych? Oto najczęstsze symptomy:
- wahania wagi,
- kołatanie serca,
- nocne poty,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- zatrzymywanie wody w organizmie,
- senność,
- nerwowość,
- nadmierne owłosienie,
- spadek libido,
- zmiany skórne.
Inne przyczyny ciągłego pragnienia
O ile nadmierne pragnienie jest czymś zupełnie naturalnym, gdy na dworze panują ekstremalnie wysokie temperatury, to objaw ten może niepokoić, gdy utrzymuje się stale i niezależnie od pogody. Przyczyną może być także intensywna aktywność fizyczna, spożywanie pikantnych i słonych posiłków oraz nadmierne picie alkoholu lub przyjmowanie dużej ilości słodkich napojów. Silne pragnienie mogą powodować także produkty, które działają moczopędnie. Taki stan jest również typowy dla kobiet w ciąży.
Może to być także obja nadmiernej utraty wody z naszego organizmu lub zaburzeń przyjmowania wody. Przyczyną może być też:
- biegunka,
- wymioty,
- gorączka,
- zażywanie niektórych leków.
Choroby związane z suchością w ustach
Jeżeli mimo odpowiednich praktyk w kwestii nawodnienia ciągle odczuwacie suchość w ustach, może to być symptom chorobowy.
Do potencjalnych przyczyn tego, że ciągle chce wam się pić, można zaliczyć następujące choroby:
- cukrzyca,
- kserostomia,
- choroby jamy ustnej,
- choroby podwzgórza (na przykład sarkoidoza),
- moczówka prosta,
- akromegalia,
- zespół Conna,
- choroby spichrzeniowe,
- niewydolność nerek,
- nerwica,
- anemia.
Czytaj też:
Czujesz ból pod pachą? Tak organizm „informuje” między innymi o rakuCzytaj też:
Odczuwasz silny ból oka? Nie lekceważ tego, to może być poważne schorzenie