Słowo lawenda wywodzi się z łaciny i odwołuje się do czasownika lavare, który oznacza dosłownie: „myć się”. Od niepamiętnych czasów roślina ta służy ludzkości jako dodatek do naturalnego mydła, a jej aromatyczne olejki wykorzystywane są nie tylko do produkcji wykwintnych perfum, ale także wielu kosmetyków i leków. Właściwości lecznicze jej niezwykle wonnych kwiatów powszechnie uznawano za panaceum na wiele chorób i dokuczliwych dolegliwości.
Lawenda – pachnąca roślina, która działa jak lek i kosmetyk
Dziś mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że lawendę zawsze mieli przy sobie walczący na froncie żołnierze, którzy używali jej do znieczulania bolesnych ran i łagodzenia blizn. Kobiety zaś ceniły jej właściwości przeciwbólowe, kiedy miały menstruację.
Czytaj też:
Bąble po ugryzieniu - domowe sposoby na ukąszenia
Powszechnie wykorzystywano ją także jako jeden z najprostszych i najskuteczniejszych środków dających szybkie ukojenie po ukąszeniach owadów – za lawendowym zapachem nie przepadają komary i kleszcze, silnie reagują na niego zaś... mężczyźni, u których woń tej rośliny wzmaga pożądanie – co potwierdzają seksuolodzy. Czego jeszcze nie wiemy o tej niezwykłej roślinie?
Jakie właściwości ma lawenda? Mało znane fakty na temat walorów tej rośliny
Lawenda – naturalny lek na bezsenność i... bóle miesiączkowe
Naukowo potwierdzono, że lawenda ma właściwości terapeutyczne i działa kojąco na układ nerwowy. Nie tylko w Prowansji, ale także na Wyspach Brytyjskich od wieków panował zwyczaj, by świeże gałązki lawendy (zaplecione w szyszki lub pokruszone kwiaty zebrane w lniane woreczki) wkładać do pościeli, by aromat tej rośliny ułatwiał zasypianie.
Ze względu na to, że lawenda działa rozluźniająco na mięśnie, może także być pomocna w łagodzeniu bólów menstruacyjnych.
Zapach lawendy sprawia, że łatwiej znieść... wizytę u dentysty
Naukowcom z King's College London udało się dowieść, że w gabinetach dentystycznych, w których rozchodzi się woń lawendy, pacjenci odczuwają mniej bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Kojące i przeciwbólowe właściwości tej rośliny sprawiają, że wiele osób czuje mniejszy dyskomfort podczas leczenia zębów.
Woń lawendy wzmaga pożądanie u mężczyzn
Prof. Zbigniew Lew Starowicz od lat powtarza na wielu konferencjach, że na męskie libido działa tylko kilka zapachów. Okazuje się, że to właśnie lawenda (obok cytrusów, lukrecji i cynamonu) jest w stanie wzmagać pożądanie u męskiej części populacji. Na panie podobnie działa zaś aromat... pudru dla niemowląt.
Lawenda znieczula i pomaga leczyć rany – przez lata ból uśmierzali nią... żołnierze
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wyjątkowe właściwości znieczulające lawendy od lat wykorzystywano na froncie. Roślina ta wchodziła w skład podstawowego wyposażenia wielu walczących na froncie wojaków. Cenili ją nawet starożytni Rzymianie, którzy wykorzystywali lawendę do... odkażania ran. Po latach potwierdzono, że roślina ta może przyspieszać gojenie się blizn, stłuczeń i obrzęków.
Lawenda to naturalny antybiotyk, który wykorzystywano nawet do leczenia... dżumy
Ze względu na antyseptyczne właściwości lawendy roślinę tę wykorzystywano do dezynfekowania szpitali podczas epidemii „czarnej śmierci”, czyli pandemii dżumy, która zdziesiątkowała XIV-wieczną Europę.
Kilka wieków później, podczas kolejnego nawrotu tej choroby zakaźnej we Francji w Prowansji palono na ulicach ogniska z suszonej lawendy, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy (po latach potwierdzono, że lawenda ma właściwości immunostymulujące, dzięki którym może pobudzać układ odporności do walki z różnymi patogenami i drobnoustrojami chorobotwórczymi).
Lawenda ma właściwości wybielające i może działać jak... pasta do zębów
Przed wiekami wysuszone kwiaty lawendy dodawano do popiołu z węgla drzewnego i tworzono odpowiednik współczesnej pasty do zębów o wyraźnych właściwościach wybielających.
Lawenda dobrze działa na skórę – pomaga walczyć z trądzikiem i łuszczycą
Powszechnie wiadomo, że lawenda jest wykorzystywana na wiele sposobów do tworzenia aromatycznych kosmetyków. Dzięki temu, że ma niezwykle pozytywny wpływ na skórę, pomaga osobom walczącym z różnego rodzaju problemami z cerą.
Może hamować powstawanie trądziku i łagodzić krosty spowodowane tą przypadłością. Może być także pomocna w leczeniu łuszczycy i wielu innych chorób skóry.
Lawenda to naturalny antydepresant – obniża poziom kortyzolu
Jej niezwykły zapach dosłownie koi nerwy, bo wyniki badań potwierdzają, że może obniżać poziom kortyzolu (hormonu stresu) i szybko poprawiać nastrój sprawiając, że stajemy się wyluzowani i łatwiej jest się nam zrelaksować.
Lawenda łagodzi ból głowy i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych
Francuzi polecają, by osoby cierpiące na migreny (a także pozostałe osoby, którym doskwiera nieco mniej intensywny ból głowy) wcierały w skroń lub nadgarstek kilka kropel naturalnego olejku lawendowego – jego wyjątkowy zapach może złagodzić cierpienie o wiele szybciej niż standardowe leki przeciwbólowe.
Lawenda może nam także pomóc na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowe (sprawia, że nasz organizm zaczyna produkować więcej żółci – przyspiesza trawienie, łagodzi zaparcia i kolki).
Lawenda działa antybakteryjnie, a także odstrasza komary, kleszcze i muchy
Potwierdzono, ze ekstrakty z tej rośliny są w stanie zwalczać wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym m.in. takie bakterie jak: Escherichia Coli, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus, Mycobacterium smegatis, czy Proteus vulgaris.
Co ciekawe, olejek z tej rośliny działa najsilniej w połączeniu z olejkiem z gorzkiej pomarańczy, szałwii, cytryny, grejpfruta, kminku lub rumianku.
Choć zapachu lawendy nie lubią komary, kleszcze i muchy, to za jej wonią przepadają ... pszczoły, które wyraźnie lgną do fioletowych kwiatów tej rośliny.Czytaj też:
Jak zrobić zdrowszą wersję tiramisu? Wystarczą tylko 3 składniki!Czytaj też:
Co jeść, by najlepiej nawodnić organizm latem? 10 warzyw i owoców, w których jest najwięcej wody