Higiena jamy ustnej jest nierozerwalnie związana z trawieniem pokarmu. Zobacz, jak czyszczenie języka wspomaga ten proces.
Utrzymywanie języka w czystości jest ważne, aby pozbywać się bakterii i resztki jedzenia. Proces ten nie tylko oczyszcza język, ale także poprawia ogólny stan zdrowia. Chociaż samo mycie zębów pomaga utrzymać optymalny poziom higieny jamy ustnej, warto poświęcić także chwilę językowi. Oto 4 korzyści, które płyną z tej czynności.
Korzyści czyszczenia języka
- Poprawia trawienie. Proces ten zaczyna się w jamie ustnej, gdzie obecne w ślinie enzymy zaczynają rozkład niektorych substancji odżywczych. Dlatego też czyszczenie języka aktywuje odpowiednie enzymy, które są niezbędne do lepszego trawienia pokarmu.
- Zapewnia uczucie świeżości. Czyszczenie języka pomaga w usuwaniu toksyn, które nagromadziły się w jamie ustnej przez noc. Likwiduje problem nieświeżego oddechu, który pojawia się przez martwe komórki na języku.
- Poprawia zmysł smaku. Czyszczenie języka dwa razy dziennie utrzymuje świeżość podniebienia, dzięki czemu można lepiej odróżnić doznania słodkie, słone, gorzkie i kwaśne.
- Jest podstawą higieny. Bakterie na języku mogą być początkiem wielu problemów zdrowotnych. Warto zadbać o swój język, aby nie narażać się na ryzyko próchnicy, infekcji czy po prostu nieświeżego oddechu.
Czytaj też:
Irygator do zębów: jak działa i czy warto go stosować?Czytaj też:
Bolesne zmiany na migdałkach przy mogą prowadzić do ciężkiej choroby
Źródło: Times of India