Sól fizjologiczna to popularny płyn izotoniczny, który pomaga zwalczyć katar oraz kaszel. Dobrze znają go szczególnie rodzice małych dzieci, bo sól ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji niemowląt. Co trzeba wiedzieć o tym płynie izotonicznym i dlaczego warto sięgać po niego w okresie przeziębienia?
Czym jest sól fizjologiczna?
Sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu (NaCl) w stężeniu 0,9 procenta. Kupimy ją bez problemu w każdej aptece w niewielkich ampułkach przeznaczonych do jednorazowego użytku. Ma ona szerokie zastosowanie – w warunkach domowych świetnie nadaje się do inhalacji oczyszczających nos i udrażniających drogi oddechowe oraz do przemywania skóry. W szpitalach wykorzystuje się ją do podłączania kroplówek nawadniających i uzupełniających elektrolity.
Jak działa?
Sól fizjologiczna:
- nawilża drogi oddechowe
- pomaga oczyścić nos
- rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej usuwanie
- nawilża podrażnione gardło
- służy do przemywania oczu niemowląt
- pomaga oczyścić skórę
- pomaga oczyścić rany
Do inhalacji
Sól fizjologiczna to jeden ze sposobów, który pozwala pozbyć się przeziębienia. Poleca się ją szczególnie rodzicom małych dzieci w celu udrożnienia zatkanego noska i pozbycia się kataru. Aby skorzystać z nawilżających i rozrzedzających wydzielinę właściwości soli, wystarczy wlać ampułkę soli do inhalatora i zrobić inhalację.
Do oczyszczania nosa u niemowląt
Sól fizjologiczna pomaga też oczyścić nosek u niemowląt. W tym celu zakrapla się po kropelce soli, by rozrzedzić wydzielinę, a następnie oczyszcza nosek. Taki zabieg warto przeprowadzać około dwa razy dziennie w przypadku kataru u małych dzieci.
Do pielęgnacji oczu
Sól odgrywa istotną rolę w pielęgnacji niemowląt. Wykorzystuje się ja m.in. do przemywania oczu maluszka i oczyszczania ich w ten sposób z ropy i z zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że każde oczko należy należy przemywać osobnym wacikiem w kierunku od zewnątrz do wewnątrz. Wcześniej należy dokładnie umyć ręce, by zachować pełną higienę.
Do przemywania ran
Sól fizjologiczna służy także do przemywania ran i mikrouszkodzeń naskórka. Aby skorzystać z jej właściwości, wystarczy otworzyć ampułkę, wlać sól na wacik, a następnie przemyć skórę. Po oczyszczeniu rany warto ją zdezynfekować i opatrzyć.
Do pielęgnacji cery
Niektórzy polecają korzystanie z soli fizjologicznej do oczyszczania skóry. Pomaga zmyć makijaż, pozbyć się kurzu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Sól nie wywołuje podrażnień, nie powoduje reakcji alergicznych. Jest bezpieczna, dlatego mogą po nią sięgać nawet osoby, które mają cerę wrażliwą i naczynkową. To dobry sposób, który umożliwia dokładne oczyszczenie skóry.
Na trądzik
Sól stosuje się także do przygotowywania domowych maseczek na trądzik i zmiany zapalne skóry. Wystarczy połączyć ją z sodą oczyszczoną lub octem i herbatą, by przygotować prostą maseczkę, która zwęzi pory i zmniejszy stany zapalne skóry. Taką maseczkę nakłada się jeden raz w tygodniu na pięć minut. Soda ma charakter mocno ściągający, dlatego zaleca się ostrożne jej stosowanie.
Do przygotowywania toników
Z soli fizjologicznej można również zrobić domowe kosmetyki takie jak toniki czy hydrolaty do przemywania cery. W tym celu wystarczy połączyć sól z naparem ziołowym np. rumiankowym, by cieszyć się domowym kosmetykiem dostosowanym do pielęgnacji naszej cery.
Co warto wiedzieć o soli?
Sól fizjologiczną trzeba wykorzystać szybko, ponieważ namnażają się w niej bakterie. Z tego powodu należy stosować ampułki jednorazowo albo zużyć je w ciągu kilkunastu godzin.
Czytaj też:
Sól do kąpieli rozluźnia, ale też oczyszcza organizm. Jaką sól wybrać?