Cudzoziemcy przebywający w Polsce mogą legalnie się zaszczepić dawką przypominającą przeciw COVID-19. Jeśli to osoby, które mają Unijny Certyfikat COVID po pełnym szczepieniu, nie muszą przestawiać tłumaczenia dokumentu.
W jaki sposób cudzoziemiec może się zaszczepić przeciwko COVID-19?
Obywatele innych państw, którzy nie mają numeru PESEL, ale posiadają prawo pobytu w Polsce, mogą się bezpłatnie zaszczepić przeciw COVID19. Aby móc skorzystać ze szczepienia, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi e-skierowanie na szczepienie.
Z e-skierowaniem można zarejestrować się na szczepienie:
- za pośrednictwem infolinii 989,
- wysyłając SMS o treści: SzczepimySie na nr 664 908 556,
- bezpośrednio w wybranym punkcie szczepień.
WAŻNE: Żeby zaszczepić się dawką przypominającą, trzeba wpisać do systemu pełne szczepienie. Inaczej system uzna dawkę przypominającą za pierwszą dawkę szczepienia. Podobna procedura obowiązuje, jeśli pierwszą dawkę cudzoziemiec przyjął w innym kraju. Musi wcześniej uzupełnić informację o tym szczepieniu w polskim systemie, inaczej kolejna dawka będzie traktowana przez stronę polską jako pierwsza.
Co jeśli cudzoziemiec nie ma Unijnego Certyfikatu COVID?
Brak unijnego certyfikatu nie jest przeszkodą, aby móc zyskać prawo do dawki przypominającej. Trzeba wówczas przedstawić w punkcie szczepień oryginał i kopię dokumentu o przyjęciu pełnego szczepienia za granicą. W tym przypadku niezbędne jest także przedstawienie tłumaczenia dokumentów wykonanego przez tłumacza przysięgłego.
Po wykonaniu szczepienia dawką przypominającą można poprosić o wydrukowanie Unijnego Certyfikatu Covid od razu w punkcie szczepień. Więcej informacji na temat zasad szczepień cudzoziemców można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl.
Czytaj też:
Nowa, „tradycyjna” szczepionka przeciw COVID-19. „Może zachęcić wiele osób do zaszczepienia się”